fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny przyznają, że kraj stoi „w obliczu trudności”

Chiny przyznają, że kraj stoi „w obliczu trudności”

Władze Państwa Środka zapowiadają podjęcie szczególnych środków i działań, które mają na celu przeciwdziałanie trudnej sytuacji gospodarczej kraju.

Obecna sytuacja gospodarcza kraju była głównym tematem rozmów dorocznego spotkania 24-osobowego Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Sytuacja jest trudna

W opublikowanym komunikacje oficjele przyznali, że ich kraj stoi w obliczu „nowych trudności i wyzwań”.

Członkowie politbiura doszukują się przyczyn obecnej sytuacji w zbyt małym popycie wewnętrznym, trudnościach operacyjnych niektórych przedsiębiorstw, nieprzewidywalności rynku krajowego oraz niestabilności globalnej sytuacji finansowej.

W związku z tym władze Chińskiej Republiki Ludowej zamierzają „wdrożyć nowe regulacje makroekonomiczne” oraz uruchomić „rezerwy polityczne”. Pekin zamierza szczególną uwagę zwrócić na wzmocnienie rynku nieruchomości.

Co piąty młody Chińczyk nie ma pracy

Wzrost gospodarczy Chin w drugim kwartale sięgnął poziomu 6,3 proc. PKB, co jest wynikiem znacznie gorszym niż wcześniej prognozowane 7,1 proc.

Bezrobocie wśród młodzieży sięga już ponad 20 proc.

Na rynku nieruchomości panuje zamęt. Developerzy zawieszają realizowane projekty z powodu problemów z płynnością finansową. Aby ułatwić zaciąganie kredytów Ludowy Bank Chin obniżył stopy procentowe.

voanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA