fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumChińczycy chcą modernizować kolej w Polsce

Chińczycy chcą modernizować kolej w Polsce

Podpisanie umowy planowane jest w pierwszym kwartale 2020 r. – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP PLK.

Zawarcie z polsko-chińskim konsorcjum umowy na przebudowę ważnej magistrali kolejowej może stać się impulsem do większego zaangażowania firm z Państwa Środka w zlecenia na remonty torów. W zakończonym właśnie przetargu na przebudowę linii do Białegostoku brało też udział konsorcjum China Civil Engineering Construction Corporation i China Railway Group. Wszystkie wspomniane spółki należą do chińskiego rządu.

– To niepokojące, że do realizacji kluczowych kontraktów budowlanych w Polsce angażowane są chińskie podmioty. Szczególnie biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat. Potrzebujemy strategii rozwoju polskiego budownictwa,to bardzo ważne zadanie dla resortu rozwoju na najbliższą kadencję. To może być ostatni gwizdek biorąc pod uwagę coraz silniejsze przykręcanie kurka ze środkami unijnymi. – komentuje Kamil Goral, ekspert Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

Ponadto warto też przypomnieć, z jakimi problemami borykali się inwestorzy, którzy do przebudowy dwóch odcinków autostrady A2 przed Euro 2012 zdecydowali się wybrać jako wykonawcę chińskie konsorcjum Covec, która to spółka złożyła bardzo korzystną cenowo ofertę (poniżej połowy wartości kosztorysu). Do tego doszedł brak doświadczenia na polskim rynku. Efektem było porzucenie budowy przez spółkę, a GDDKiA musiała szybko szukać nowych wykonawców, którzy dokończą inwestycję jeszcze przed mistrzostwami.

JS/dziennik.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA