fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy już od ośmiu lat przechowywali wirusa podobnego do COVID-19

Chińczycy już od ośmiu lat przechowywali wirusa podobnego do COVID-19

Chiny przechowywały w laboratorium w Wuhan wirusa podobnego do COVID-19, który został wykryty w 2012 r. Ta informacja pojawiła się w momencie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia ma wkroczyć do Chin, aby zidentyfikować źródło pandemii.

Wirusa bardzo podobnego do tego, który spowodował obecną globalną pandemię COVID-19, chińscy naukowcy odkryli już prawie osiem lat temu w opuszczonej kopalni miedzi w Tongguan w regionie Mojiang w południowo-zachodnich Chinach. Podejrzewano, że wirus miał związek z chorobą i śmiercią sześciu mężczyzn, którzy cierpieli na problemy oddechowe typowe dla koronawirusów. Trzy osoby, które pracowały w kopalni, miały kaszel, gorączkę i zapalenie płuc, po czym zmarły. Cztery osoby uzyskały wynik pozytywny testu na koronawirusa, podczas gdy pozostałe dwie zmarły przed badaniem. Od tego czasu szczep ten był przechowywany w laboratorium wirusologicznym w Wuhan, czyli tam, gdzie prawdopodobnie rozpoczęła się epidemia COVID-19 pod koniec ubiegłego roku.

O tym informuje „Sunday Times”, który przeprowadził szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie pochodzenia wirusa, w którym twierdzi również, że są dowody na to, iż Chiny nie ujawniły publicznie szczegółów na temat „siostrzanej” odmiany COVID-19, mimo że byłyby one kluczowe w poszukiwaniu źródła pandemii. Gazeta zauważyła, że ​​źródła z instytutu odmówiły komentarza na temat powodu, dla którego do tej pory nie rozmawiano na ten temat, jednak informację udało się zdobyć dzięki pracy magisterskiej młodego człowieka, lekarza, którego przełożonym był profesor, który pracował na oddziale ratunkowym szpitala, gdzie leczono zarażonych mężczyzn w kopalni.

Ta wiadomość pojawiła się w czasie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia wkracza do Chin, aby zidentyfikować źródło pandemii, o co wnioskowało kilka krajów.  Jednym z zagadnień, które przedstawiciele WHO zbadają, jest to, czy wirus mógł się wydostać z Wuhan Institute of Virology, gdzie rzekomo przeprowadzono eksperymenty wysokiego ryzyka w celu zwiększenia zdolności do infekcji i rozprzestrzeniania się koronawirusów, by zrozumieć mechanizmy mogące wywołać pandemię. W tamtym czasie to działanie było szeroko krytykowane przez kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, które potępiły ryzyko przeprowadzenia tych testów i możliwość stworzenia bardziej zaraźliwego wirusa, dziury w zakresie bezpieczeństwa i przejrzystości w hermetycznym systemie. Według „The Times” w ostatnich latach badacze z centrum zgromadzili setki próbek koronawirusów z odległych regionów Chin, które wykorzystali w laboratorium do swoich badań.

Chiny zachowały najwyższą tajemnicę w tej kwestii. Dodatkowo przedstawiciele tamtejszych władz zareagowali z wściekłością na zarzuty, że ich kraj jest źródłem pandemii w USA, co sugerował Donald Trump, i „ukarali” Australię podniesieniem cła na swoje produkty za domaganie się przejrzystego dochodzenia w tej sprawie.

Źródło: Ivannia Salazar/abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.