fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy już od ośmiu lat przechowywali wirusa podobnego do COVID-19

Chińczycy już od ośmiu lat przechowywali wirusa podobnego do COVID-19

Chiny przechowywały w laboratorium w Wuhan wirusa podobnego do COVID-19, który został wykryty w 2012 r. Ta informacja pojawiła się w momencie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia ma wkroczyć do Chin, aby zidentyfikować źródło pandemii.

Wirusa bardzo podobnego do tego, który spowodował obecną globalną pandemię COVID-19, chińscy naukowcy odkryli już prawie osiem lat temu w opuszczonej kopalni miedzi w Tongguan w regionie Mojiang w południowo-zachodnich Chinach. Podejrzewano, że wirus miał związek z chorobą i śmiercią sześciu mężczyzn, którzy cierpieli na problemy oddechowe typowe dla koronawirusów. Trzy osoby, które pracowały w kopalni, miały kaszel, gorączkę i zapalenie płuc, po czym zmarły. Cztery osoby uzyskały wynik pozytywny testu na koronawirusa, podczas gdy pozostałe dwie zmarły przed badaniem. Od tego czasu szczep ten był przechowywany w laboratorium wirusologicznym w Wuhan, czyli tam, gdzie prawdopodobnie rozpoczęła się epidemia COVID-19 pod koniec ubiegłego roku.

O tym informuje „Sunday Times”, który przeprowadził szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie pochodzenia wirusa, w którym twierdzi również, że są dowody na to, iż Chiny nie ujawniły publicznie szczegółów na temat „siostrzanej” odmiany COVID-19, mimo że byłyby one kluczowe w poszukiwaniu źródła pandemii. Gazeta zauważyła, że ​​źródła z instytutu odmówiły komentarza na temat powodu, dla którego do tej pory nie rozmawiano na ten temat, jednak informację udało się zdobyć dzięki pracy magisterskiej młodego człowieka, lekarza, którego przełożonym był profesor, który pracował na oddziale ratunkowym szpitala, gdzie leczono zarażonych mężczyzn w kopalni.

Ta wiadomość pojawiła się w czasie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia wkracza do Chin, aby zidentyfikować źródło pandemii, o co wnioskowało kilka krajów.  Jednym z zagadnień, które przedstawiciele WHO zbadają, jest to, czy wirus mógł się wydostać z Wuhan Institute of Virology, gdzie rzekomo przeprowadzono eksperymenty wysokiego ryzyka w celu zwiększenia zdolności do infekcji i rozprzestrzeniania się koronawirusów, by zrozumieć mechanizmy mogące wywołać pandemię. W tamtym czasie to działanie było szeroko krytykowane przez kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, które potępiły ryzyko przeprowadzenia tych testów i możliwość stworzenia bardziej zaraźliwego wirusa, dziury w zakresie bezpieczeństwa i przejrzystości w hermetycznym systemie. Według „The Times” w ostatnich latach badacze z centrum zgromadzili setki próbek koronawirusów z odległych regionów Chin, które wykorzystali w laboratorium do swoich badań.

Chiny zachowały najwyższą tajemnicę w tej kwestii. Dodatkowo przedstawiciele tamtejszych władz zareagowali z wściekłością na zarzuty, że ich kraj jest źródłem pandemii w USA, co sugerował Donald Trump, i „ukarali” Australię podniesieniem cła na swoje produkty za domaganie się przejrzystego dochodzenia w tej sprawie.

Źródło: Ivannia Salazar/abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA