fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeChińczycy mobilizują NASA do rozwoju programów kosmicznych

Chińczycy mobilizują NASA do rozwoju programów kosmicznych

Amerykańska rywalizacja z rozwijającym się chińskim programem kosmicznym pomaga NASA w dążeniach do powrotu człowieka w przestrzeń kosmiczną. Oba kraje chcą jak najszybciej wysłać człowieka na Księżyc i założyć tam pierwsze bazy – wskazuje Associated Press. Dziś, w porównaniu do czasów zimnej wojny, chodzi jednak o możliwość eksploracji zasobów kosmosu.

Amerykański wywiad, wojskowi i przywódcy polityczni jasno dają do zrozumienia, że w chińskim programie kosmicznym widzą wiele strategicznych wyzwań dla USA, co jest echem rywalizacji amerykańsko-sowieckiej, która skłoniła USA w latach 60. XX w. do rozpoczęcia wyścigu o wysłanie człowieka na Księżyc. Dzieje się tak, ponieważ Chiny szybko dopasowują się do osiągnięć USA w dziedzinie cywilnej i wojskowej w przestrzeni kosmicznej i wypracowują nowe, własne.

Zarówno USA, jak i Chiny wzajemnie oskarżają się o uzbrajanie kosmosu. Ameryka ostrzega, że Chiny i Rosja budują zdolności do usuwania systemów satelitarnych, które stanowią podstawę amerykańskiego wywiadu, komunikacji wojskowej i sieci wczesnego ostrzegania.

Wyścig kosmiczny ma też swoją cywilną stronę. Stany Zjednoczone obawiają się, że Chiny przejmą inicjatywę w eksploracji kosmosu i jego komercyjnej eksploatacji oraz że staną się pionierami postępu technologicznego i naukowego, który zapewniłby im przewagę w kosmosie i prestiż na Ziemi. „W ciągu dekady Stany Zjednoczone przeszły z niekwestionowanego lidera w kosmosie do zaledwie jednego z dwóch konkurentów” – oświadczył w tym tygodniu senator Jim Inhofe, republikanin z Oklahomy podczas przesłuchania w Senacie.

NASA – amerykańska cywilna agencja kosmiczna, czeka obecnie na nową datę wystrzelenia (we wrześniu lub w październiku) swojej testowej, bezzałogowej rakiety księżycowej Artemis 1. Niedawne dwie próby okazały się nieudane z powodu problemów technicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, amerykańscy astronauci będą krążyć wokół Księżyca w 2024 r. by wylądować na nim w roku 2025, realizując tym samym program, który będzie kosztował 93 miliardy dolarów w ciągu ponad dekady pracy. NASA planuje, że w pierwszej amerykańskiej załodze, która ponownie dotknie Księżyca, znajdzie się kobieta i osoba kolorowa.

Chiny również zamierzają wysłać astronautów na Księżyc w tej dekadzie, a także stworzyć tam zrobotyzowaną stację badawczą. Zarówno USA, jak i Chiny zamierzają później założyć bazy dla załóg na Księżycu (Chińczycy chcą to zrobić na tzw. ciemnej stronie niewidocznej z Ziemi).

Tymczasem ambitny program kosmiczny Chin jest o jedno pokolenie za amerykańskim. Jednak jego tajny, powiązany z wojskiem program rozwija się szybko i realizuje misje, które stawiają Pekin w czołówce lotów kosmicznych. Już teraz Chiny umieściły, podobnie jak Amerykanie, łazik na Marsie i na Księżycu (jako pierwsi po ciemnej stronie). Chińscy astronauci krążą obecnie na ziemskiej orbicie, kończąc prace nad budową stałej stacji kosmicznej.

Niektórzy eksperci ds. polityki kosmicznej mówią o nowym wyścigu kosmicznym, widząc jednak duże różnice w porównaniu z czasami Johna F. Kennedy’ego i jego działań, by prześcignąć Sputnika i uczynić Amerykanów pierwszymi, którzy wylądują na Księżycu. Tym razem i Stany Zjednoczone, i Chiny postrzegają programy księżycowe jako odskocznię w kierunku eksploracji, osiedlania i potencjalnego wykorzystywania zasobów i innych niewykorzystanych ekonomicznych i strategicznych możliwości oferowanych przez Księżyc, Marsa i przestrzeń kosmiczną.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA