fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanseChińczycy rozprawiają się z kryptowalutami

Chińczycy rozprawiają się z kryptowalutami

Kurs bitcoina spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Impulsem do wyprzedaży była kolejna decyzja Chin zmierzająca do ograniczania transakcji kryptowalutowych.

Wyprzedaż to odpowiedź inwestorów na politykę władz Państwa Środka, które zaostrzają krucjatę przeciw kryptowalutom. Chiny nakazały platformie Alipay i krajowym bankom zaprzestanie oferowania usług powiązanych z handlem wirtualnymi walutami. Instytucje te zostały także zobowiązane do wycofania się z kanałów płatności związanych z wymianą kryptowalut na giełdach i innych platformach – poinformował Ludowy Bank Chin w oświadczeniu.

Zakaz kopania bitcoinów

Jednocześnie kolejne chińskie prowincje wprowadzają zakaz kopania bitcoinów. Do listy dołączył właśnie Syczuan – na jego terenie nie będzie można pozyskiwać nowych bitcoinów. Firmy, które nie będą stosować się do tego zakazu, będą karane m.in. przez wyłączenie prądu, który jest niezbędny do kopania bitcoinów.

„Krucjata Ludowego Banku Chin przeciw kryptowalutom wykracza znacznie dalej niż się początkowo spodziewano” – komentuje Jonathan Cheesman z kryptowalutowej giełdy FTX. „Kopalnie kryptowalut były pierwszą fazą, spekulacja jest kolejną” – dodaje.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA