fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy są już bogatsi od Europejczyków

Chińczycy są już bogatsi od Europejczyków

Mediana wartości posiadanego bogactwa przez Chińczyków jest już większa od notowanej u mieszkańców Europy.

Szwajcarski bank Credit Swiss opublikował doroczny raport Global Wealth Report, w którym porównano zamożność gospodarstw domowych w różnych regionach świata. Brano w nim pod uwagę stan posiadania składający się m.in. z gotówki, akcji, obligacji, nieruchomości i ruchomości.

Zgodnie z zebranymi danymi, mediana bogactwa na mieszkańca Chin wynosi 26 752 dolary, co oznacza, że jest wyższa niż u Europejczyków, u których kwota ta sięga 26 690 dolarów amerykańskich. Co istotne, jeśli chodzi o nasz kontynent to uwzględniono wszystkich jego mieszkańców, a nie tylko kraje Unii.

Mediana bogactwa Chińczyków wzrosła ośmiokrotnie przez ostatnie 20 lat.

Na koniec 2021 roku łączna wartość światowego bogactwa sięgnęła poziomu 463,6 bln dolarów, co oznacza wzrost o 12,7 procent względem roku wcześniejszego.

Analitycy z Credit Swiss piszą też o poszczególnych grupach społecznych i rasowych, np. w USA największy wzrost bogactwa zanotowano wśród Afroamerykanów (o ok. 20 procent). Niestety w zestawieniu nie poświęca się ani słowa Polsce i sytuacji jej mieszkańców.

credit-suisse.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA