fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeChińscy astronauci przeprowadzili kosmiczną lekcję

Chińscy astronauci przeprowadzili kosmiczną lekcję

Chińscy astronauci (w Chinach nazywani tajkonautami) poprowadzili dla uczniów lekcję z budowanej w kosmosie stacji kosmicznej. Wykład dotyczył fizyki i pokazywał wpływ nieważkości środowiska na wyporność, ruch obiektów i optykę.

Uczniowie z pięciu chińskich miast, w tym z Pekinu i Hongkongu, pytali astronautów o warunki życia w kosmosie i doświadczyli wirtualną wycieczkę po stacji. Wydarzenie było również otwarte dla publiczności poprzez transmisję na żywo.

Głównym instruktorem była Wang Yaping, jedyna kobieta na stacji, a asystowali jej Ye Guangfu i głównodowodzący misji Zhai Zhigang. Wang udzieliła podobnej lekcji w 2013 roku na pokładzie jednej z wcześniejszych eksperymentalnych chiński stacji kosmicznych.

Cała trójka przybyła na stację w październiku (na pół roku) z zadaniem przygotowania głównego modułu Tianhe na przybycie dwóch dodatkowych – Mengtian i Wentian do końca przyszłego roku. Wraz z instalacją sprzętu, w ramach przygotowań do rozbudowy stacji, załoga ocenia warunki życia w module Tianhe oraz przeprowadza eksperymenty dotyczące medycyny kosmicznej i w innych dziedzinach.

Wang została pierwszą Chinką, która „spacerowała” w kosmosie. Podczas spaceru wraz z Zhai spędzili sześć godzin poza modułem, instalując sprzęt i przeprowadzając testy w okolicy zrobotyzowanego ramienia serwisowego stacji.

Ich misja w Shenzhou-13 jest najdłuższą chińską misją od czasu, gdy po raz pierwszy Chiny wysłały człowieka w kosmos w 2003 roku, stając się trzecim krajem, który to zrobił – po Rosji i USA.

Cała trójka jest drugą załogą na stałej stacji, która po ukończeniu będzie ważyć około 66 ton, a więc znacznie mniej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która waży około 450 ton, a swój pierwszy moduł wyniosła na orbitę w 1998 roku.

Chiński program kosmiczny został wykluczony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie ze względu na obawy USA dotyczące działań wojskowych Chin.

Chiny rozwinęły również misje bezzałogowe, w tym program eksploracji Księżyca. Chiński łazik jest pierwszym, który został umieszczony na mało zbadanej „ciemnej” stronie Księżyca, a chińska sonda Chang’e 5, po raz pierwszy od lat 70. ubiegłego wieku przywiozła na Ziemię skały księżycowe. Tymczasem chiński łazik Zhurong szuka dowodów na istnienie życia na Marsie.

W październiku Chiny zaprzeczyły amerykańskim oskarżeniom dotyczącym przeprowadzenia testów pocisku naddźwiękowego mówiąc, że przetestowały jedynie nowy statek kosmiczny.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA