fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesChińscy konsumenci bojkotują KFC

Chińscy konsumenci bojkotują KFC

Największa organizacja chińskich konsumentów wezwała do bojkotu promocji posiłków KFC twierdząc, że zachęca ona do marnowania żywności. Chińskie Stowarzyszenie Konsumentów (CCA) twierdzi, że „doprowadziła niektórych klientów do szału zakupów”.

KFC uruchomiło w zeszłym tygodniu promocję z Pop Martem, chińskim producentem zabawek znanym z tzw. „tajemniczych pudełek”. Klienci przy zakupie niektórych zestawów posiłków KFC mogą zbierać limitowane wersje lalek Dimoo o dużych oczach i okrągłych twarzach. Sieć uruchomiła niezwykle popularną promocję w zeszłym tygodniu, aby uczcić 35. rocznicę otwarcia swojego pierwszego lokalu w Chinach kontynentalnych.

KFC „wykorzystało sprzedaż pudełek z limitowaną edycją, aby skłonić konsumentów do irracjonalnych i nadmiernych zakupów zestawów posiłków, co jest sprzeczne z porządkiem publicznym, dobrymi obyczajami i duchem prawa” – napisała w oświadczeniu chińska, państwowa organizacja konsumentów.

Miało to skutkować tym, że „pojedynczy klient wydał 10 494 juanów (1649 USD) na ponad 100 posiłków za jednym razem, aby zebrać zabawki, a niektórzy płacili innym za zakup posiłków dla nich lub po prostu je wyrzucali”.

W 2020 r. chiński rząd rozpoczął kampanię przeciwko marnowaniu żywności, której inicjatorem był sam prezydent Xi Jinping. Nazwał wtedy ilość marnowanej żywności w Chinach za „szokującą i przygnębiającą”. „Kampania czystego talerza” pojawiła się w kontekście obaw o bezpieczeństwo żywnościowe podczas pandemii. W ramach kampanii zakazano np. internetowym influencerom „napadowego objadania się na platformach społecznościowych” online, a bywalców restauracji namawiano, aby nie zamawiali więcej niż mogą zjeść.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA