fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChińscy miliarderzy ubożeją

Chińscy miliarderzy ubożeją

Amerykańska lista najbogatszych osób na świecie publikowana co roku przez „Forbes” ma swój chiński odpowiednik. Założona przez Ruperta Hoogewerfa – byłego analityka Forbes – firma badawcza Hurun Report opublikowała właśnie raport poświęcony azjatyckim fortunom, z którego wynika, że liczba chińskich milionerów maleje, a ich majątki się kurczą.

Analiza danych zebranych w ciągu dwóch ostatnich dekad pokazuje, że na listę Hurun trafia coraz więcej chińskich milionerów, zwłaszcza właścicieli wiodących firm technologicznych. Nawet w pierwszym burzliwym roku pandemii Chińczycy przewyższali liczebnie Amerykanów pod względem liczby nowobogackich i miliarderów. Podczas gdy reszta świata wróciła do normalności, chińskie władze kontynuują ostrą politykę zero-COVID, utrzymując gospodarkę w częściowej stagnacji. Giełdy w Chinach kontynentalnych i Hongkongu zaczęły spadać. Do tego doszła globalna niestabilność wywołana wojną na Ukrainie. W rezultacie chińska gospodarka przestała rosnąć w tempie przewidywanym przez rządzącą partię komunistyczną. Kryzys dotknął nawet zamożne elity, które przez ostatni rok zubożały.

Lista Hurun wymienia najbogatszych ludzi w Chinach o minimalnej wartości netto 5 mld juanów (690 mln dolarów). W tym roku ten próg osiągnęło 1305 osób, czyli o 11 proc. mniej niż w 2021 roku. Ich łączny majątek wyniósł 3,5 bln dolarów, czyli o 18 proc. mniej niż rok wcześniej.

Liczba osób z majątkiem o wartości co najmniej 10 mld dolarów spadła z 56 do 29, zaś liczba miliarderów skurczyła się z 946 do 239 osób. W tym roku nastąpił największy w ciągu ostatnich 24 lat spadek na Chińskiej Liście Bogatych Hurun – powiedział CNN Rupert Hoogewerf, założyciel Hurun Report. Zdaniem ekspertów jednym z powodów takiego stanu rzeczy – oprócz globalnego spowolnienia gospodarczego spowodowanego skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej – był gwałtowny spadek cen technologii i spowolnione ożywienie gospodarcze po pandemii.

Największy spadek na liście (15,7 mld dolarów) zaliczyła Yang Huiyan, 40-letnia bizneswoman, która odziedziczyła po ojcu imperium w branży nieruchomości Country Garden Group. Ranking ponownie prowadzi Zhong Shanshan, założyciel Nongfu Spring – firmy filtrującej, mineralizującej i butelkującej wodę z gór Changbai w północno-wschodnich Chinach. Jego butelki z czerwoną nakrętką są dziś w Chinach wszechobecne. Znaleźć je można w luksusowych hotelach, restauracjach, a nawet w siedzeniach Didi, odpowiednika Ubera w Europie. Zhong jest również większościowym udziałowcem Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, które w 2020 r. zajmowało się produkcją zestawów testowych do wykrywania Covid-19 i ich sprzedażą na całym świecie. Jego majątek w tym roku wzrósł o 17 proc. – do 65 mld dolarów. Na drugim miejscu na liście jest Zhang Yiming, założyciel ByteDance, do którego należy TikTok. Ze względu na spadek kapitalizacji rynkowej firmy, jego majątek spadł o 28 proc. – do 35 000 mln dolarów. Uszczuplenia majątku, również o 28 proc. rok do roku, doświadczył też Zeng Yuqun, założyciel i prezes CATL – dostawcy baterii. Mimo to awansował na trzecie miejsce w rankingu z 31,6 mld dolarów.

Trwająca przez ostatnie dwa lata krucjata regulacyjna przeciwko wielkim firmom technologicznym dotknęła gigantów w branży, takich jak Alibaba i Tencent. Również inwestorzy dystansują się od politycznego kursu obranego przez Państwo Środka, co można było zaobserwować pod koniec października. Chińskie akcje spadły, a ogromne straty odnotowały głównie spółki technologiczne. Tak oto rynek odpowiedział na wsparcie udzielone Xi Jinpingowi przez kongres Partii Komunistycznej, aby mógł kontynuować swoją bezprecedensową trzecią kadencję.

Indeks Hang Seng, benchmark w Hongkongu, spadł 24 października o 6,3 proc., co jest największym spadkiem od listopada 2008 r. Mimo iż kilka dni później pojawiły się dane o chińskim wzroście za trzeci kwartał o 3,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, to eksperci nie mają złudzeń – agresywna polityka wobec Tajwanu, problemy na rynku nieruchomości czy walka z firmami technologicznymi to idealne połączenie, aby Chiny odnotowały najsłabszy wynik gospodarczy od ponad 40 lat.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA