fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeChińska firma buduje sieć satelitarną. Chce zapewnić dokładniejszą nawigację dla pojazdów autonomicznych.

Chińska firma buduje sieć satelitarną. Chce zapewnić dokładniejszą nawigację dla pojazdów autonomicznych.

Chińska grupa Zhejiang Geely Holding przeprowadziła pierwszy udany start satelity, wysyłając ich dziewięć na niską orbitę okołoziemską. Firma buduje sieć satelitarną, aby zapewnić dokładniejszą nawigację dla pojazdów autonomicznych.

Zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę satelita GeeSAT-1 zostały wystrzelone z Centrum Satelitarnego Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Geely poinformowała, że planuje wysłanie kolejnych 63 satelitów na orbicie do 2025 roku, ostatecznie planuje konstelację 240.

Geely staje się drugim dużym producentem samochodów, który jest powiązany z biznesem kosmicznym. SpaceX, należący do prezesa Tesli Elona Muska, ma na orbicie ponad 2000 satelitów dla swojej sieci Starlink, która oferuje komercyjne usługi internetowe. Starlink planuje posiadać sieć pierwszej generacji z 4408 satelitami.

Podczas gdy SpaceX używa własnych rakiet do wystrzeliwania swoich satelitów, Geely użył rakiety Long March 2C opracowanej i obsługiwanej przez chińską państwowe agencje. Satelity będą działać przez pięć lat i ulegną dezintegracji w ziemskiej atmosferze, nie pozostawiając żadnych kosmicznych śmieci – podkreśla firma.

Oprócz zapewniania wsparcia w zakresie precyzyjnego pozycjonowania autonomicznym samochodom, Geely zapowiedziała, że jej sieć będzie również pełnić inne funkcje komercyjne, takie jak świadczenie usług komunikacyjnych podczas Igrzysk Azjatyckich we wrześniu.

Chińskie sieci satelitarne są zdominowane przez chińskie wojsko, ale rząd zaczął zezwalać na prywatne inwestycje w chiński przemysł kosmiczny w 2014 r. Od tego czasu komercyjne firmy, niektóre wspierane przez władze lokalne, wdarły się do tego do sektora. Większość z nich koncentruje się na produkcji satelitów, część próbuje zbudować małe pojazdy nośne, w tym rakiety wielokrotnego użytku.

W swoim najnowszym pięcioletnim planie na lata 2021-2025 Pekin wezwał do stworzenia zintegrowanej sieci satelitów do komunikacji, teledetekcji i nawigacji. Według państwowych mediów Chiny mają obecnie ponad 400 satelitów rozmieszczonych w kosmosie, w tym satelity będące własnością komercyjną.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA