fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.

Hainan jest najdalej na południe wysuniętym terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Na  wyspie mieszka ponad 10 milionów osób. Znana jest ona przede wszystkim ze swoich walorów turystycznych. Dzięki przyjaznemu klimatowi i piaszczystym plażom często jest nazywana Chińską Riwierą lub Chińskimi Hawajami. 

Teraz rząd zapowiada, że cała wyspa zostanie do 2025 roku przekształcona w portową strefę wolnego handlu, a w jej ramach zostanie stworzony specjalny system wizowy, celny i podatkowy. 

Obywatele 59 państw świata będą mogli skorzystać z prostszej niż standardowa ścieżki, niezbędnej do uzyskania wizy. Dzięki temu obcokrajowcy łatwiej wjadą do Hainan, gdzie będą mogli prowadzić swoje interesy. 

Władze mają nadzieję, że preferencyjne stawki podatkowe i celne zachęcą do nowych inwestycji oraz lokowania na wyspie siedzib przedsiębiorstw. Tym samym ma ona stać się konkurencją dla takich ośrodków jak Singapur czy Hongkong, które przewyższa swoją atrakcyjnością, jeżeli chodzi o lubiących luksus turystów. 

scmp.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA