fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeChińska stacja kosmiczna na ukończeniu, dołączył ostatni moduł

Chińska stacja kosmiczna na ukończeniu, dołączył ostatni moduł

Trzeci i ostatni moduł Mengtian („Niebiański Sen”) zadokował do chińskiej stałej stacji kosmicznej Tiangong („Niebiański Pałac”), co oznacza, że jej budowa dobiega końca.

Mengtian, dołączył do Wentianu, jako drugi moduł laboratoryjny stacji Tiangong. Oba są połączone z głównym modułem Tianhe, w którym mieszka i pracuje załoga. Podobnie jak poprzednie moduły Mengtian został wystrzelony na pokładzie rakiety nośnej Long March-5B („Długi Marsz”).

Na stacji przebywa obecnie 3 tajkonautów, w tym jedna kobieta. Dotarli tam na początku czerwca na półroczny pobyt pobyt, podczas którego mają dokończyć montaż stacji, przeprowadzić spacery kosmiczne i dodatkowe eksperymenty.

W grudniu do stacji ma zacumować dodatkowy bezzałogowy statek towarowy Tianzhou, także na grudzień zaplanowana jest kolejna misja załogowa.

Mengtian waży około 23 ton, ma 17,9 metra długości i średnicę 4,2 metra. Zapewni miejsce na eksperymenty naukowe w stanie nieważkości, śluzę powietrzną do ekspozycji na próżnię kosmiczną oraz małe ramię robota do obsługi ładunków poza pojazdem.

Stała chińska stacja waży około 66 ton – ułamek wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (obsługiwanej przez USA, Rosję i kraje zachodnie), która wystrzeliła swój pierwszy moduł w 1998 roku i waży około 465 ton.

Chińska stacja ma działać od 10 do 15 lat, co może oznaczać, że w przyszłości może stać się jedyną nadal działającą stacją kosmiczną, jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przestrzegać swojego 30-letniego planu operacyjnego.

W przyszłym roku Chiny planują wystrzelić teleskop kosmiczny Xuntian, który – choć nie jest częścią Tiangong – będzie krążył po orbicie ze stacją i miał możliwość dokowania do niej.

Chiński załogowy program kosmiczny działa oficjalnie od 30 lat. W 2003 roku Chiny stały się trzecim krajem – po USA i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos przy użyciu własnych zasobów. Chiny odniosły również sukcesy dzięki misjom bezzałogowym na Księżyc i Marsa. Chińska sonda Chang’e 5 przywiozła w tym roku na Ziemię skały księżycowe po raz pierwszy od lat 70. Kraj planuje misję załogową na Księżyc jeszcze w tym dziesięcioleciu. Chiny opracowują także, podobnie jak Elon Musk, budowę statku kosmicznego.

Program jest prowadzony przez wojskowe struktury rządzącej Partii Komunistycznej – Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, prawie całkowicie bez wsparcia z zewnątrz. Stany Zjednoczone wykluczyły Chiny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej właśnie ze względu na wojskowe powiązania ich programu. Amerykański program kosmiczny, podobnie jak i innych krajów, jest także silnie związany z celami wojskowymi.

Według Chińskiej Akademii Nauk Chiny współpracują jednak z Europejską Agencją Kosmiczną przy eksperymentach na pokładzie Mengtian, a także z Francją, Niemcami, Włochami, Rosją, Pakistanem i Biurem ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) w szeregu projektów – od medycyny lotniczej po mikrograwitację i fizykę.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA