fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeChińska stacja kosmiczna na ukończeniu, dołączył ostatni moduł

Chińska stacja kosmiczna na ukończeniu, dołączył ostatni moduł

Trzeci i ostatni moduł Mengtian („Niebiański Sen”) zadokował do chińskiej stałej stacji kosmicznej Tiangong („Niebiański Pałac”), co oznacza, że jej budowa dobiega końca.

Mengtian, dołączył do Wentianu, jako drugi moduł laboratoryjny stacji Tiangong. Oba są połączone z głównym modułem Tianhe, w którym mieszka i pracuje załoga. Podobnie jak poprzednie moduły Mengtian został wystrzelony na pokładzie rakiety nośnej Long March-5B („Długi Marsz”).

Na stacji przebywa obecnie 3 tajkonautów, w tym jedna kobieta. Dotarli tam na początku czerwca na półroczny pobyt pobyt, podczas którego mają dokończyć montaż stacji, przeprowadzić spacery kosmiczne i dodatkowe eksperymenty.

W grudniu do stacji ma zacumować dodatkowy bezzałogowy statek towarowy Tianzhou, także na grudzień zaplanowana jest kolejna misja załogowa.

Mengtian waży około 23 ton, ma 17,9 metra długości i średnicę 4,2 metra. Zapewni miejsce na eksperymenty naukowe w stanie nieważkości, śluzę powietrzną do ekspozycji na próżnię kosmiczną oraz małe ramię robota do obsługi ładunków poza pojazdem.

Stała chińska stacja waży około 66 ton – ułamek wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (obsługiwanej przez USA, Rosję i kraje zachodnie), która wystrzeliła swój pierwszy moduł w 1998 roku i waży około 465 ton.

Chińska stacja ma działać od 10 do 15 lat, co może oznaczać, że w przyszłości może stać się jedyną nadal działającą stacją kosmiczną, jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przestrzegać swojego 30-letniego planu operacyjnego.

W przyszłym roku Chiny planują wystrzelić teleskop kosmiczny Xuntian, który – choć nie jest częścią Tiangong – będzie krążył po orbicie ze stacją i miał możliwość dokowania do niej.

Chiński załogowy program kosmiczny działa oficjalnie od 30 lat. W 2003 roku Chiny stały się trzecim krajem – po USA i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos przy użyciu własnych zasobów. Chiny odniosły również sukcesy dzięki misjom bezzałogowym na Księżyc i Marsa. Chińska sonda Chang’e 5 przywiozła w tym roku na Ziemię skały księżycowe po raz pierwszy od lat 70. Kraj planuje misję załogową na Księżyc jeszcze w tym dziesięcioleciu. Chiny opracowują także, podobnie jak Elon Musk, budowę statku kosmicznego.

Program jest prowadzony przez wojskowe struktury rządzącej Partii Komunistycznej – Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, prawie całkowicie bez wsparcia z zewnątrz. Stany Zjednoczone wykluczyły Chiny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej właśnie ze względu na wojskowe powiązania ich programu. Amerykański program kosmiczny, podobnie jak i innych krajów, jest także silnie związany z celami wojskowymi.

Według Chińskiej Akademii Nauk Chiny współpracują jednak z Europejską Agencją Kosmiczną przy eksperymentach na pokładzie Mengtian, a także z Francją, Niemcami, Włochami, Rosją, Pakistanem i Biurem ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) w szeregu projektów – od medycyny lotniczej po mikrograwitację i fizykę.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA