Trzeci i ostatni moduł Mengtian („Niebiański Sen”) zadokował do chińskiej stałej stacji kosmicznej Tiangong („Niebiański Pałac”), co oznacza, że jej budowa dobiega końca.

Pexels.com

Mengtian, dołączył do Wentianu, jako drugi moduł laboratoryjny stacji Tiangong. Oba są połączone z głównym modułem Tianhe, w którym mieszka i pracuje załoga. Podobnie jak poprzednie moduły Mengtian został wystrzelony na pokładzie rakiety nośnej Long March-5B („Długi Marsz”).

Na stacji przebywa obecnie 3 tajkonautów, w tym jedna kobieta. Dotarli tam na początku czerwca na półroczny pobyt pobyt, podczas którego mają dokończyć montaż stacji, przeprowadzić spacery kosmiczne i dodatkowe eksperymenty.

W grudniu do stacji ma zacumować dodatkowy bezzałogowy statek towarowy Tianzhou, także na grudzień zaplanowana jest kolejna misja załogowa.

Mengtian waży około 23 ton, ma 17,9 metra długości i średnicę 4,2 metra. Zapewni miejsce na eksperymenty naukowe w stanie nieważkości, śluzę powietrzną do ekspozycji na próżnię kosmiczną oraz małe ramię robota do obsługi ładunków poza pojazdem.

Stała chińska stacja waży około 66 ton – ułamek wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (obsługiwanej przez USA, Rosję i kraje zachodnie), która wystrzeliła swój pierwszy moduł w 1998 roku i waży około 465 ton.

Chińska stacja ma działać od 10 do 15 lat, co może oznaczać, że w przyszłości może stać się jedyną nadal działającą stacją kosmiczną, jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przestrzegać swojego 30-letniego planu operacyjnego.

W przyszłym roku Chiny planują wystrzelić teleskop kosmiczny Xuntian, który – choć nie jest częścią Tiangong – będzie krążył po orbicie ze stacją i miał możliwość dokowania do niej.

Chiński załogowy program kosmiczny działa oficjalnie od 30 lat. W 2003 roku Chiny stały się trzecim krajem – po USA i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos przy użyciu własnych zasobów. Chiny odniosły również sukcesy dzięki misjom bezzałogowym na Księżyc i Marsa. Chińska sonda Chang’e 5 przywiozła w tym roku na Ziemię skały księżycowe po raz pierwszy od lat 70. Kraj planuje misję załogową na Księżyc jeszcze w tym dziesięcioleciu. Chiny opracowują także, podobnie jak Elon Musk, budowę statku kosmicznego.

Program jest prowadzony przez wojskowe struktury rządzącej Partii Komunistycznej – Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, prawie całkowicie bez wsparcia z zewnątrz. Stany Zjednoczone wykluczyły Chiny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej właśnie ze względu na wojskowe powiązania ich programu. Amerykański program kosmiczny, podobnie jak i innych krajów, jest także silnie związany z celami wojskowymi.

Według Chińskiej Akademii Nauk Chiny współpracują jednak z Europejską Agencją Kosmiczną przy eksperymentach na pokładzie Mengtian, a także z Francją, Niemcami, Włochami, Rosją, Pakistanem i Biurem ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) w szeregu projektów – od medycyny lotniczej po mikrograwitację i fizykę.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułPlatfory streamingowe pod lupą
Następny artykułPolskie start-upy zielonych energii