fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiński bank wstrzymuje działania w Rosji i na Białorusi

Chiński bank wstrzymuje działania w Rosji i na Białorusi

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oznajmił, że wstrzymuje przedsięwzięcia związane z Rosją i Białorusią oraz dokona przeglądu swoich inicjatyw, w które są zaangażowane te państwa.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez bank, atak Rosji na Ukrainę jest wprost nazywany „wojną”. Władze AIIB przekazują swoje wyrazy współczucia dla cierpiących osób. Zapewniają, że bacznie obserwują sytuację międzynarodową i analizują jej wpływ na funkcjonowanie ich instytucji. Jednocześnie zarząd poinformował o wstrzymaniu działań banku związanych z Rosją i Białorusią oraz wyraził gotowość wsparcia członków dotkniętych trwającym konfliktem.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to założona z inicjatywy Chin w 2016 roku instytucja mająca wspierać inwestycje realizowane w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Sprowadzają się najczęściej do budowy infrastruktury niezbędnej do rozszerzenia współpracy gospodarczej i handlowej z Chinami.

AIIB dysponuje kapitałem o wartości 100 miliardów dolarów. Należy do niego 105 państw, w tym m.in. Polska i Rosja (ale Ukraina już nie). Wiceprezesem banku jest Rosjanin, Konstantin Limitowskij. Największymi udziałowcami banku są Chiny (31 proc.), Indie (8,6 proc.), Rosja (6,8 proc.) i Niemcy (4,6 proc.).

Reuters, aiib.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA