Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oznajmił, że wstrzymuje przedsięwzięcia związane z Rosją i Białorusią oraz dokona przeglądu swoich inicjatyw, w które są zaangażowane te państwa.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez bank, atak Rosji na Ukrainę jest wprost nazywany „wojną”. Władze AIIB przekazują swoje wyrazy współczucia dla cierpiących osób. Zapewniają, że bacznie obserwują sytuację międzynarodową i analizują jej wpływ na funkcjonowanie ich instytucji. Jednocześnie zarząd poinformował o wstrzymaniu działań banku związanych z Rosją i Białorusią oraz wyraził gotowość wsparcia członków dotkniętych trwającym konfliktem.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to założona z inicjatywy Chin w 2016 roku instytucja mająca wspierać inwestycje realizowane w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Sprowadzają się najczęściej do budowy infrastruktury niezbędnej do rozszerzenia współpracy gospodarczej i handlowej z Chinami.

AIIB dysponuje kapitałem o wartości 100 miliardów dolarów. Należy do niego 105 państw, w tym m.in. Polska i Rosja (ale Ukraina już nie). Wiceprezesem banku jest Rosjanin, Konstantin Limitowskij. Największymi udziałowcami banku są Chiny (31 proc.), Indie (8,6 proc.), Rosja (6,8 proc.) i Niemcy (4,6 proc.).

Reuters, aiib.org

Poprzedni artykułRewizja prognoz wzrostu dla Polski
Następny artykułCięższe czasy przed polskim sektorem meblarskim