fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiński bank wstrzymuje działania w Rosji i na Białorusi

Chiński bank wstrzymuje działania w Rosji i na Białorusi

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oznajmił, że wstrzymuje przedsięwzięcia związane z Rosją i Białorusią oraz dokona przeglądu swoich inicjatyw, w które są zaangażowane te państwa.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez bank, atak Rosji na Ukrainę jest wprost nazywany „wojną”. Władze AIIB przekazują swoje wyrazy współczucia dla cierpiących osób. Zapewniają, że bacznie obserwują sytuację międzynarodową i analizują jej wpływ na funkcjonowanie ich instytucji. Jednocześnie zarząd poinformował o wstrzymaniu działań banku związanych z Rosją i Białorusią oraz wyraził gotowość wsparcia członków dotkniętych trwającym konfliktem.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to założona z inicjatywy Chin w 2016 roku instytucja mająca wspierać inwestycje realizowane w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Sprowadzają się najczęściej do budowy infrastruktury niezbędnej do rozszerzenia współpracy gospodarczej i handlowej z Chinami.

AIIB dysponuje kapitałem o wartości 100 miliardów dolarów. Należy do niego 105 państw, w tym m.in. Polska i Rosja (ale Ukraina już nie). Wiceprezesem banku jest Rosjanin, Konstantin Limitowskij. Największymi udziałowcami banku są Chiny (31 proc.), Indie (8,6 proc.), Rosja (6,8 proc.) i Niemcy (4,6 proc.).

Reuters, aiib.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA