fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiński eksport i nadwyżka w handlu rosną pomimo lockdownów i napięć

Chiński eksport i nadwyżka w handlu rosną pomimo lockdownów i napięć

Nadwyżka handlowa Chin wzrosła w ubiegłym roku do rekordowego poziomu 877,6 mld dolarów. Eksport wzrósł pomimo osłabienia popytu w USA i w Europie oraz polityki „zero-COVID”, która tymczasowo zamknęła Szanghaj i inne ośrodki przemysłowe. Wzrost gospodarczy Chin będzie jednak prawdopodobnie o połowę niższy niż prognozowany przez chińskie władze w połowie zeszłego roku.

Eksport Chin w roku 2022 wzrósł o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – do 3,95 bln dolarów, spowalniając w porównaniu z gwałtownym wzrostem o 29,9 proc. w 2021 r. – wynika z chińskich danych celnych.

Chiński import wzrósł o 1,1 proc. – do 2,7 bln dolarów, co jest mniejszym wzrostem w stosunku do 30,1 proc. z poprzedniego roku. Powodem jest mniejszy wzrost gospodarczy i słabsze wydatki konsumpcyjne.

Nadwyżka w handlu światowym kraju wzrosła o 29,7 proc. w stosunku do rekordu z 2021 r. – już najwyższego w historii osiągniętego przez jakikolwiek kraj.

Zeszłoroczny eksport z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1 proc. w stosunku do 2021 r. – do 581,8 mld USD, pomimo podwyżek ceł wprowadzonych przez poprzednika prezydenta Joe Bidena, Donalda Trumpa, które nadal obowiązują na wiele towarów. Chiński import amerykańskich towarów spadł natomiast o 1 proc. – do 177,6 mld dolarów.

Roczna nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi (jeden z czynników, które skłoniły Trumpa do podwyższenia ceł) wzrosła o 1,8 proc. od 2021 r. – do 404,1 mld dolarów.

Chiny najprawdopodobniej osiągnęły 2,8-proc. wzrost PKB w 2022 r. – wynika z danych uzyskanych od ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reuter. Plany chińskich władz zakładały poziom 5,5 proc.

Prognozy przewidują dalsze osłabienie wzrostu chińskiego eksportu w miarę rosnącego prawdopodobieństwa recesji w gospodarkach zachodnich. Niektórzy spodziewają się spadku tegorocznego eksportu.

Z drugiej strony aktywność biznesowa i konsumencka zaczyna się odbijać po niespodziewanej decyzji rządzącej partii komunistycznej o zniesieniu polityki „zero-COVID”, mimo że została ona tymczasowo osłabiona przez gwałtowny wzrost zakażeń, który zmusił niektóre fabryki, restauracje i inne firmy do zamknięcia z powodu braku zdrowych pracowników. Chińscy konsumenci dopiero stopniowo wracają do centrów handlowych i restauracji.

Associated Press, Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA