fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiński eksport i nadwyżka w handlu rosną pomimo lockdownów i napięć

Chiński eksport i nadwyżka w handlu rosną pomimo lockdownów i napięć

Nadwyżka handlowa Chin wzrosła w ubiegłym roku do rekordowego poziomu 877,6 mld dolarów. Eksport wzrósł pomimo osłabienia popytu w USA i w Europie oraz polityki „zero-COVID”, która tymczasowo zamknęła Szanghaj i inne ośrodki przemysłowe. Wzrost gospodarczy Chin będzie jednak prawdopodobnie o połowę niższy niż prognozowany przez chińskie władze w połowie zeszłego roku.

Eksport Chin w roku 2022 wzrósł o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – do 3,95 bln dolarów, spowalniając w porównaniu z gwałtownym wzrostem o 29,9 proc. w 2021 r. – wynika z chińskich danych celnych.

Chiński import wzrósł o 1,1 proc. – do 2,7 bln dolarów, co jest mniejszym wzrostem w stosunku do 30,1 proc. z poprzedniego roku. Powodem jest mniejszy wzrost gospodarczy i słabsze wydatki konsumpcyjne.

Nadwyżka w handlu światowym kraju wzrosła o 29,7 proc. w stosunku do rekordu z 2021 r. – już najwyższego w historii osiągniętego przez jakikolwiek kraj.

Zeszłoroczny eksport z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1 proc. w stosunku do 2021 r. – do 581,8 mld USD, pomimo podwyżek ceł wprowadzonych przez poprzednika prezydenta Joe Bidena, Donalda Trumpa, które nadal obowiązują na wiele towarów. Chiński import amerykańskich towarów spadł natomiast o 1 proc. – do 177,6 mld dolarów.

Roczna nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi (jeden z czynników, które skłoniły Trumpa do podwyższenia ceł) wzrosła o 1,8 proc. od 2021 r. – do 404,1 mld dolarów.

Chiny najprawdopodobniej osiągnęły 2,8-proc. wzrost PKB w 2022 r. – wynika z danych uzyskanych od ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reuter. Plany chińskich władz zakładały poziom 5,5 proc.

Prognozy przewidują dalsze osłabienie wzrostu chińskiego eksportu w miarę rosnącego prawdopodobieństwa recesji w gospodarkach zachodnich. Niektórzy spodziewają się spadku tegorocznego eksportu.

Z drugiej strony aktywność biznesowa i konsumencka zaczyna się odbijać po niespodziewanej decyzji rządzącej partii komunistycznej o zniesieniu polityki „zero-COVID”, mimo że została ona tymczasowo osłabiona przez gwałtowny wzrost zakażeń, który zmusił niektóre fabryki, restauracje i inne firmy do zamknięcia z powodu braku zdrowych pracowników. Chińscy konsumenci dopiero stopniowo wracają do centrów handlowych i restauracji.

Associated Press, Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA