fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesChiński producent elektryków depcze Tesli po piętach

Chiński producent elektryków depcze Tesli po piętach

Chińska firma BYD jest o coraz bliżej prześcignięcia Tesli Elona Muska pod względem światowej sprzedaży samochodów elektrycznych. Firma podała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. sprzedała rekordową liczbę 526 000 pojazdów zasilanych wyłącznie bateriami.

W wynikach sprzedaży BYD pomógł ponad 70-proc. wzrost sprzedaży w grudniu. Firma z siedzibą w Shenzen poinformowała, że w całym 2023 roku sprzedała ponad 3 mln pojazdów napędzanych energią elektryczną (NEV), w tym pojazdów zasilanych wyłącznie bateriami i hybryd. Według BYD prawie 1,6 mln całkowitej jej sprzedaży stanowiły pojazdy zasilane wyłącznie bateriami.

Amerykańska Tesla ma dziś (2 stycznia) opublikować najnowsze kwartalne dane dotyczące produkcji i dostaw pojazdów. Analitycy branżowi prognozują, że Tesla sprzedała w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku około 483 000 pojazdów elektrycznych, a w całym roku – 1,82 mln.

W styczniu ubiegłego roku Musk mówił, że Tesla ma potencjał, aby osiągnąć liczbę 2 mln sprzedanych aut w 2023 r., ale od tego czasu ostrzegł, że wyższe koszty finansowania zewnętrznego wywierają presję na popyt na samochody jego firmy.

Od producenta baterii do producenta samochodów

Dyrektor naczelny BYD, Wang Chuanfu, założył BYD wraz ze swoim kuzynem w Shenzhen w 1995 r. Firma zasłynęła jako producent baterii stosowanych w smartfonach, laptopach i innym sprzęcie elektronicznym, które konkurowały z droższymi produktami importowanymi z Japonii.

Firma rozpoczęła sprzedaż swoich akcji na giełdzie w 2002 r. i dokonała dywersyfikacji działalności kupując borykającego się z trudnościami państwowego producenta samochodów – firmę Qinchuan Automobile Company. Od 2008 r. akcjonariuszem firmy jest Berkshire Hathaway należący do amerykańskiego inwestora Warrena Buffetta.

Analitycy twierdzą, że BYD zawdzięcza rozwój swojej pierwotnej działalności – produkcji baterii. Należą one do najdroższych części pojazdów elektrycznych, a ich samodzielne wykonanie pozwala firmie na oszczędności. Wielu konkurentów BYD polega na zewnętrznych dostawcach baterii.

BBC,KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA