fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaBiznesChiński producent elektryków depcze Tesli po piętach

Chiński producent elektryków depcze Tesli po piętach

Chińska firma BYD jest o coraz bliżej prześcignięcia Tesli Elona Muska pod względem światowej sprzedaży samochodów elektrycznych. Firma podała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. sprzedała rekordową liczbę 526 000 pojazdów zasilanych wyłącznie bateriami.

W wynikach sprzedaży BYD pomógł ponad 70-proc. wzrost sprzedaży w grudniu. Firma z siedzibą w Shenzen poinformowała, że w całym 2023 roku sprzedała ponad 3 mln pojazdów napędzanych energią elektryczną (NEV), w tym pojazdów zasilanych wyłącznie bateriami i hybryd. Według BYD prawie 1,6 mln całkowitej jej sprzedaży stanowiły pojazdy zasilane wyłącznie bateriami.

Amerykańska Tesla ma dziś (2 stycznia) opublikować najnowsze kwartalne dane dotyczące produkcji i dostaw pojazdów. Analitycy branżowi prognozują, że Tesla sprzedała w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku około 483 000 pojazdów elektrycznych, a w całym roku – 1,82 mln.

W styczniu ubiegłego roku Musk mówił, że Tesla ma potencjał, aby osiągnąć liczbę 2 mln sprzedanych aut w 2023 r., ale od tego czasu ostrzegł, że wyższe koszty finansowania zewnętrznego wywierają presję na popyt na samochody jego firmy.

Od producenta baterii do producenta samochodów

Dyrektor naczelny BYD, Wang Chuanfu, założył BYD wraz ze swoim kuzynem w Shenzhen w 1995 r. Firma zasłynęła jako producent baterii stosowanych w smartfonach, laptopach i innym sprzęcie elektronicznym, które konkurowały z droższymi produktami importowanymi z Japonii.

Firma rozpoczęła sprzedaż swoich akcji na giełdzie w 2002 r. i dokonała dywersyfikacji działalności kupując borykającego się z trudnościami państwowego producenta samochodów – firmę Qinchuan Automobile Company. Od 2008 r. akcjonariuszem firmy jest Berkshire Hathaway należący do amerykańskiego inwestora Warrena Buffetta.

Analitycy twierdzą, że BYD zawdzięcza rozwój swojej pierwotnej działalności – produkcji baterii. Należą one do najdroższych części pojazdów elektrycznych, a ich samodzielne wykonanie pozwala firmie na oszczędności. Wielu konkurentów BYD polega na zewnętrznych dostawcach baterii.

BBC,KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA