fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiński wzrost PKB może w tym roku zwolnić do 5 proc.

Chiński wzrost PKB może w tym roku zwolnić do 5 proc.

Wzrost gospodarczy Chin w 2022 r. prawdopodobnie zwolni do 5,0 proc. Przyczyną jest erupcja pandemii COVID-19 i związane z tym lokalne lockdowny, a także słabnące globalne ożywienie – pokazał sondaż Reutersa przeprowadzony wśród 41 analityków ekonomicznych. W 2023 r. chiński wzrost ma wynieść do 5,2 proc. Celem chińskich władz jest osiągnięcie 5,5 proc. wzrostu PKB w tym roku. Rośnie więc presja na bank centralny, aby dalej łagodził politykę monetarną.

Chiński premier Chin Li Keqiang przyznał niedawno, że ryzyka stojące przed Chinami wymagają „pilnej uwagi”. „Musimy być bardzo wyczuleni na nieoczekiwane zmiany sytuacji międzynarodowej i krajowej, a czynniki pogarszające sytuację gospodarczą się nasiliły” – cytuje premiera dziennik „South China Morning Post”. Chińska gospodarka dotknięta koronawirusem potrzebuje „wsparcia politycznego, aby się rozwijać” – mówił.

To zła wiadomość dla całego świata, potwierdzająca, że musimy szykować się na globalne hamowanie PKB, co także odbije się na Polsce. Ekonomiści są zdania, że przerwanie łańcuchów dostaw wraz z podnoszeniem stóp procentowych w USA i wojną w Ukrainie windują ceny surowców, co może negatywnie odbić się na globalnym wzroście.

W 2021 r. PKB Chin wzrósł o 8,1 proc., co jest najlepszym wynikiem od dekady, ale ta dynamika znacznie osłabła w ostatnim roku. Związane jest to z problemami z zadłużeniem na rynku nieruchomości i działaniami związanymi z walką z wirusem, które wpłynęły na zmniejszenie zaufania konsumentów i ich wydatków. W zeszłym roku chińskie władze skupiły się na ograniczeniu ryzyka związanego z rynkiem nieruchomości i zadłużeniem, co – zdaniem analityków – pogłębiło spowolnienie gospodarcze.

W tym roku chiński rząd przedstawił więcej bodźców fiskalnych mających pobudzać wzrost, w tym m.in. zwiększenie emisji lokalnych obligacji w celu finansowania projektów infrastrukturalnych i obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planuje także obniżyć współczynników rezerw obowiązkowych banków i stopniowo obniża stopy procentowe, aby pobudzić wzrost.

Według badania Reuters inflacja konsumencka w Chinach ma wynieść w tym roku 2,2 proc. (w 2021 r. było to 0,9 proc.), a w 2023 r. wzrosnąć do 2,3 proc.

Obecnie w Chinach pełnymi lockdownami objęty jest obszar odpowiadający za wytwarzanie niemal 10 proc. chińskiego PKB. Częściowy lockdown obejmuje nawet obszar, gdzie wytwarza się 25 proc. PKB. Choć ostatnio niektóre restrykcje nieco zelżały, całkowicie odizolowany został m.in. Szanghaj, w którym mieszka ok. 25 mln osób. Jak informował Reuters, na chińskich autostradach i w portach powstają gigantyczne zatory. Władze zamykają zakłady przemysłowe. Niektóre firmy w celu kontynuowania produkcji trzymają pracowników w izolacji w firmach, dzięki czemu ci nadal mogą kontynuować pracę.

South China Morning Post, Reuters, Money.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA