fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChińskie centrum propagandowe wydało 19 mln dolarów na promocję w... amerykańskich mediach

Chińskie centrum propagandowe wydało 19 mln dolarów na promocję w… amerykańskich mediach

Od listopada 2016 r. Washington Post otrzymał od China Daily, anglojęzycznej gazety kontrolowanej przez Komunistyczną Partię Chin, wynagrodzenia za promocję o łącznej wartości 4,6 mln dolarów, a Wall Street Journal – 6 mln dolarów.

Obie gazety publikowały płatny dodatek, który produkuje China Daily, zatytułowany China Watch. Jest on zaprojektowany tak, by wyglądał jak inne artykuły, jednak często zawiera prochińską interpretację wydarzeń. Jeden z nich, z września 2018 r. wychwalał działania chińskiego prezydenta Xi Jipinga nagłówkiem: „Jeden pas i jedna droga w zgodzie z nacjami afrykańskimi”. W tym samym dodatku znalazł się tekst zatytułowany „Cła dadzą się we znaki amerykańskim nabywcom nieruchomości”, który utrzymywał, że przez amerykańskie cła na chińską tarcicę wzrosną koszty budowy domów w Stanach Zjednoczonych.

China Daily zapłaciło także za promocję innym gazetom, takim jak: The New York Times ($50,000), Foreign Policy ($240,000), The Des Moines Register ($34,600) i CQ-Roll Call ($76,000). Wydało łącznie $11,002,628 na promocję w amerykańskich gazetach i kolejne $265,822 na promocję na Twitterze.

Dokumenty złożone w Departamencie Sprawiedliwości wykazują także, że China Daily zapłaciło dodatkowo ponad 7,6 mln dolarów gazetom i drukarniom za publikację swoich treści czytelnikom w Ameryce. The Los Angeles Times, The Seattle Times, The Atlanta Journal-Constitution, The Chicago Tribune, The Houston Chronicle i The Boston Globe zostały wymienione jako klienci China Daily.

Departament Sprawiedliwości od lat wymaga, by China Daily informowała o swojej działalności raz na pół roku, na podstawie ustawy o rejestracji agentów zagranicznych (Foreign Agents Registration Act – FARA). Ostatni raport, który China Daily złożyło 1. czerwca, jest pierwszym, który zawiera szczegółową listę płatności na rzecz mediów amerykańskich. Dotyczy ona okresu pomiędzy listopadem 2016 i kwietniem 2020 r.
China Daily i inne kontrolowane przez Pekin ośrodki propagandy zaczęto poddawać dogłębnej analizie w dobie pandemii koronawirusa. Chińscy urzędnicy państwowi wysokiego szczebla próbowali zrzucić winę za rozprzestrzenienie się choroby na Amerykę i inne zachodnie kraje. Wiele z tych pozostających pod władzą reżimu wydawnictw powtarza słowa komunistycznych przywódców.

China Daily nie udzieliło komentarza.

Źródło: Chuck Ross/The Daily Caller

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA