fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesChińskie firmy sektora AGD zainteresowane Polską. Powstaną nowe fabryki?

Chińskie firmy sektora AGD zainteresowane Polską. Powstaną nowe fabryki?

W Polsce przybywa fabryk sprzętu AGD, a od miesięcy trwają rozmowy w sprawie kolejnych projektów chińskich firm, które są mocno zainteresowane wzmocnieniem swojej obecności nad Wisłą - informuje „Rzeczpospolita”.

Z danych APPLiA Polska – związku pracodawców AGD wynika, że w Polsce jest obecnie 35 fabryk sprzętu AGD i ma ich przybywać. Według „Rzeczpospolitej” już od miesięcy trwają rozmowy w sprawie kolejnych projektów firm chińskich. Wzmocnieniem obecności w naszym kraju zainteresowane są Hisense i Midea, ale przede wszystkim Haier, największy producent AGD na świecie (początki przedsiębiorstwa sięgają 1894 roku). Polska – jak zauważa gazeta – to naturalny kierunek, ponieważ w ujęciu ilościowym (wynoszącym 39 proc.), ale również wartościowo (30-proc. udział w unijnym rynku) polskie fabryki AGD są w Europie liderami.

– Zaletą Polski jest oczywiście rozwinięta baza podwykonawców i kooperantów, co w połączeniu z bliskością do dużych rynków zachodnioeuropejskich powoduje, że jesteśmy dla firm naturalnym celem do rozważenia – komentuje cytowany przez gazetę Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska. – Chińskie firmy to potentaci i dla rynku taki inwestor oznacza oczywiście szansę. Zawsze lepiej, by trafił do Polski niż do innego kraju w naszym regionie, konkurencja o nowe projekty jest przecież spora – dodaje prezes Konecki.

Gazeta przypomina, że na początku roku wielkie inwestycje w Polsce zapowiedział koreański Samsung, który ma już w naszym kraju fabryki lodówek oraz pralek. W sumie Koreańczycy chcą w Polsce wydać blisko miliard złotych. We Wronkach zostanie zbudowana nowa fabryka, a także dodatkowo rozbudowane zostaną już istniejące zakłady koncernu.

„Rzeczpospolita”

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA