W Polsce przybywa fabryk sprzętu AGD, a od miesięcy trwają rozmowy w sprawie kolejnych projektów chińskich firm, które są mocno zainteresowane wzmocnieniem swojej obecności nad Wisłą – informuje „Rzeczpospolita”.

Z danych APPLiA Polska – związku pracodawców AGD wynika, że w Polsce jest obecnie 35 fabryk sprzętu AGD i ma ich przybywać. Według „Rzeczpospolitej” już od miesięcy trwają rozmowy w sprawie kolejnych projektów firm chińskich. Wzmocnieniem obecności w naszym kraju zainteresowane są Hisense i Midea, ale przede wszystkim Haier, największy producent AGD na świecie (początki przedsiębiorstwa sięgają 1894 roku). Polska – jak zauważa gazeta – to naturalny kierunek, ponieważ w ujęciu ilościowym (wynoszącym 39 proc.), ale również wartościowo (30-proc. udział w unijnym rynku) polskie fabryki AGD są w Europie liderami.

– Zaletą Polski jest oczywiście rozwinięta baza podwykonawców i kooperantów, co w połączeniu z bliskością do dużych rynków zachodnioeuropejskich powoduje, że jesteśmy dla firm naturalnym celem do rozważenia – komentuje cytowany przez gazetę Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska. – Chińskie firmy to potentaci i dla rynku taki inwestor oznacza oczywiście szansę. Zawsze lepiej, by trafił do Polski niż do innego kraju w naszym regionie, konkurencja o nowe projekty jest przecież spora – dodaje prezes Konecki.

Gazeta przypomina, że na początku roku wielkie inwestycje w Polsce zapowiedział koreański Samsung, który ma już w naszym kraju fabryki lodówek oraz pralek. W sumie Koreańczycy chcą w Polsce wydać blisko miliard złotych. We Wronkach zostanie zbudowana nowa fabryka, a także dodatkowo rozbudowane zostaną już istniejące zakłady koncernu.

„Rzeczpospolita”

Poprzedni artykułCzy Polska to dobre miejsce do inwestycji? Co na to firmy zagraniczne?
Następny artykułW lasach zabraknie chrustu? Już są limity