fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChińskie giganty technologiczne wracają na krajowe giełdy

Chińskie giganty technologiczne wracają na krajowe giełdy

China Mobile, największy na świecie operator sieci komórkowej, chce pozyskać nawet 8,8 mld dolarów wprowadzając swoje akcje na giełdę w Szanghaju. Ma to być największy debiut na chińskiej giełdzie w ostatniej dekadzie. Firma w zeszłym roku została usunięta z giełdy nowojorskiej przez amerykańskie władze. Inni chińscy giganci technologiczni planują przeprowadzkę z giełdy w Nowym Yorku do Hong Kongu.

China Mobile dołączy do rosnącej liczby notowanych na giełdzie w USA chińskich firm, które opuszczają Wall Street. Mniejsi rywale China Mobile – China Telecom i China Unicom, już wrócili do swojego kraju. Te trzy firmy zostały usunięte z nowojorskiej giełdy po decyzji Trumpa o ograniczeniu inwestycji w chińskie firmy technologiczne. Polityka ta jest kontynuowa przez administrację prezydenta Joe Bidena.

Niedawno chiński gigant dostaw Didi Global (odpowiednik platformy Uber, ale w rozszerzonej wersji) zapowiedział, że planuje opuścić nowojorską giełdę i przenieść się do Hong Kongu. Informacja pojawiła się po tym, jak amerykański organ nadzorujący rynek wprowadził nowe, surowe zasady dla chińskich firm, które notowane są w Ameryce. Wcześniej, po debiucie Didi w Nowym Yorku, chiński regulator nałożył na firmę ogromne kary za niewystarczające ochronę danych użytkowników.

Przeniesienie się z giełdy w Nowym Yorku do Hong Kongu planuje także Weibo – chiński odpowiednik Twittera.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA