China Mobile, największy na świecie operator sieci komórkowej, chce pozyskać nawet 8,8 mld dolarów wprowadzając swoje akcje na giełdę w Szanghaju. Ma to być największy debiut na chińskiej giełdzie w ostatniej dekadzie. Firma w zeszłym roku została usunięta z giełdy nowojorskiej przez amerykańskie władze. Inni chińscy giganci technologiczni planują przeprowadzkę z giełdy w Nowym Yorku do Hong Kongu.

China Mobile dołączy do rosnącej liczby notowanych na giełdzie w USA chińskich firm, które opuszczają Wall Street. Mniejsi rywale China Mobile – China Telecom i China Unicom, już wrócili do swojego kraju. Te trzy firmy zostały usunięte z nowojorskiej giełdy po decyzji Trumpa o ograniczeniu inwestycji w chińskie firmy technologiczne. Polityka ta jest kontynuowa przez administrację prezydenta Joe Bidena.

Niedawno chiński gigant dostaw Didi Global (odpowiednik platformy Uber, ale w rozszerzonej wersji) zapowiedział, że planuje opuścić nowojorską giełdę i przenieść się do Hong Kongu. Informacja pojawiła się po tym, jak amerykański organ nadzorujący rynek wprowadził nowe, surowe zasady dla chińskich firm, które notowane są w Ameryce. Wcześniej, po debiucie Didi w Nowym Yorku, chiński regulator nałożył na firmę ogromne kary za niewystarczające ochronę danych użytkowników.

Przeniesienie się z giełdy w Nowym Yorku do Hong Kongu planuje także Weibo – chiński odpowiednik Twittera.

Poprzedni artykułTa branża bije rekordy
Następny artykułLokalne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP