fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaNaukaChińskie miasta zabiegają o naukowców milionami dolarów

Chińskie miasta zabiegają o naukowców milionami dolarów

Przemysłowe chińskie miasto Wuxi na wybrzeżu oferuje laureatom Nagrody Nobla do 1,5 miliona dolarów dotacji do mieszkania. Chce przyciągnąć światowej klasy talenty z różnych dziedzin i rozwijać innowacyjność.

W ostatnich latach duże miasta w całych Chinach, w tym rozwijające się centra technologiczne w głębi kraju, wprowadziły zachęty takie jak obniżki podatków dla absolwentów uniwersytetów. Zaciekle rywalizując o talenty, aby rozwijać swoje gospodarki. Główną zachętą są dopłaty do wynajmu lub zakupu domów w miastach, w których ceny nieruchomości mocno poszybowały w górę, a wydatki na mieszkanie pochłaniają dużą część dochodów.

Dotacje na zakup domu w wysokości od 443 tys. dolarów do 1,5 mln oferowane przez dwa okręgi w Wuxi dla talentów „Kategorii A”, w tym laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, należą do najwyższych w kraju. Są bardzo wysokie w porównaniu do średnich cen mieszkań w mieście. W zeszłym tygodniu dzielnica w południowo-zachodnim mieście Chongqing także nagrodziła wybitne talenty podobnymi kwotami.

Programy pozyskiwania talentów rozpoczęły się w 2017 r., gdy miasta środkowych Chin – Xian i Chengdu zaczęły prezentować się wysoko wykwalifikowanym pracownikom jako atrakcyjna alternatywa dla czołowych miast na wybrzeżu. Xian, który próbuje przekształcić się w chińską Dolinę Krzemową w północno-zachodnich Chinach, oferował dotacje na zakup domu w wysokości do 148 tysięcy dolarów. Przemysłowe centrum Wuhan w środkowych Chinach przyciągało absolwentów dwucyfrowymi zniżkami przy wynajmie lub zakupie domów.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ciało niebieskie, na którym pada piasek

Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali teleskop Jamesa Webba do dokładnego zbadania atmosfery egzoplanety. Odkryli pewne podobieństwa do Ziemi, a także coś, co na pierwszy rzut oka może przypominać krople deszczu lecące z nieba w ogromnym upale. Choć krople te nie składają się z wody, lecz z piasku.
3 MIN CZYTANIA

„To nie ser”, czyli co znajduje się we wnętrzu Księżyca

W internecie możemy natknąć się na przeróżne teorie, których zwolennicy utrzymują, że Księżyc może być zrobiony z... sera lub podobnej substancji. Ale co tak naprawdę kryje się w jego wnętrzu? Ta zagadka została już rozwiązana.
3 MIN CZYTANIA

Kryzys klimatyczny to polityczna hucpa?

Nie ma żadnego zagrożenia klimatycznego – wyższe temperatury na Ziemi są wynikiem cyklicznych zmian w przyrodzie. Alarm podnoszony przez światowe elity jest sztuczny i ma przede wszystkim podłoże polityczne, tworząc warunki do robienia nowych biznesów.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA