Przemysłowe chińskie miasto Wuxi na wybrzeżu oferuje laureatom Nagrody Nobla do 1,5 miliona dolarów dotacji do mieszkania. Chce przyciągnąć światowej klasy talenty z różnych dziedzin i rozwijać innowacyjność.

W ostatnich latach duże miasta w całych Chinach, w tym rozwijające się centra technologiczne w głębi kraju, wprowadziły zachęty takie jak obniżki podatków dla absolwentów uniwersytetów. Zaciekle rywalizując o talenty, aby rozwijać swoje gospodarki. Główną zachętą są dopłaty do wynajmu lub zakupu domów w miastach, w których ceny nieruchomości mocno poszybowały w górę, a wydatki na mieszkanie pochłaniają dużą część dochodów.

Dotacje na zakup domu w wysokości od 443 tys. dolarów do 1,5 mln oferowane przez dwa okręgi w Wuxi dla talentów „Kategorii A”, w tym laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, należą do najwyższych w kraju. Są bardzo wysokie w porównaniu do średnich cen mieszkań w mieście. W zeszłym tygodniu dzielnica w południowo-zachodnim mieście Chongqing także nagrodziła wybitne talenty podobnymi kwotami.

Programy pozyskiwania talentów rozpoczęły się w 2017 r., gdy miasta środkowych Chin – Xian i Chengdu zaczęły prezentować się wysoko wykwalifikowanym pracownikom jako atrakcyjna alternatywa dla czołowych miast na wybrzeżu. Xian, który próbuje przekształcić się w chińską Dolinę Krzemową w północno-zachodnich Chinach, oferował dotacje na zakup domu w wysokości do 148 tysięcy dolarów. Przemysłowe centrum Wuhan w środkowych Chinach przyciągało absolwentów dwucyfrowymi zniżkami przy wynajmie lub zakupie domów.

Poprzedni artykułZobacz, jaka sieć sklepów stała się pierwszą ofiarą sankcji
Następny artykułKto skorzysta na drogim paliwie? Jest branża, która powinna się cieszyć