fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Chińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Oficjalnie decyzja amerykańskich władz nie ma związku z nawrotem napięć między Waszyngtonem a Pekinem, jaki nastąpił wskutek przejęcia na nowo przez Chiny kontroli nad Hongkongiem. Natomiast faktem jest, że amerykańskie Ministerstwo Transportu ogłosiło, że zakazuje chińskim liniom lotniczym lotów na trasie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w obu kierunkach.

Ma to być tymczasowa sankcja w odpowiedzi na działania Chin, które w dalszym ciągu nie zezwalają amerykańskim liniom lotniczym na wznowienie lotów na wspomnianych trasach, pomimo odmrożenia gospodarki. Amerykański zakaz ma wejść w życie 16 czerwca, ale Ministerstwo Transportu USA zaznaczyło, że prezydent Donald Trump może przyśpieszyć datę wejścia w życie tego przepisu.

– Amerykańskie linie lotnicze zwróciły się z prośbą do władz chińskich o wznowienie pozwolenia na przeloty nad terytorium Chin, począwszy od 1 czerwca. Brak akceptacji tego wniosku przez władze chińskie stanowi naruszenie wspólnego porozumienia istniejącego miedzy oboma krajami w zakresie transportu lotniczego – ocenia amerykański minister transportu. Delta Air Lines i United Airlines zawiesiły swoje połączenia z Chinami w lutym i marcu tego roku z powodu pandemii Covid-19, ale pragną je wznowić w tym miesiącu.

Warto zauważyć, że Pekin zezwolił chińskim liniom lotniczym na wykonywanie jednego zagranicznego lotu tygodniowo. Restrykcja ta ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dodajmy, że cztery chińskie linie lotnicze obsługują przeloty na trasach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Imperium Środka jest szóstym co do wielkości rynkiem dla linii United Airlines i dziewiątym rynkiem dla Delta Airlines, kraj ten odpowiada za około 4 proc. obrotów obu linii. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skarżył się w tygodniu na restrykcyjne kontrole, jakie wprowadziła amerykańska administracja dla chińskich linii lotniczych, jednocześnie odrzucił zarzuty, jakoby Chiny wprowadzały jakiekolwiek obostrzenia wobec amerykańskich linii lotniczych. Ten lotniczy zatarg nakłada się na groźby handlowe, jakie wzajemnie formułują wobec siebie oba państwa w okresie pogarszających się między nimi relacji.

Źródło: Fabrice Nodé-Langlois/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA