fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Chińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Oficjalnie decyzja amerykańskich władz nie ma związku z nawrotem napięć między Waszyngtonem a Pekinem, jaki nastąpił wskutek przejęcia na nowo przez Chiny kontroli nad Hongkongiem. Natomiast faktem jest, że amerykańskie Ministerstwo Transportu ogłosiło, że zakazuje chińskim liniom lotniczym lotów na trasie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w obu kierunkach.

Ma to być tymczasowa sankcja w odpowiedzi na działania Chin, które w dalszym ciągu nie zezwalają amerykańskim liniom lotniczym na wznowienie lotów na wspomnianych trasach, pomimo odmrożenia gospodarki. Amerykański zakaz ma wejść w życie 16 czerwca, ale Ministerstwo Transportu USA zaznaczyło, że prezydent Donald Trump może przyśpieszyć datę wejścia w życie tego przepisu.

– Amerykańskie linie lotnicze zwróciły się z prośbą do władz chińskich o wznowienie pozwolenia na przeloty nad terytorium Chin, począwszy od 1 czerwca. Brak akceptacji tego wniosku przez władze chińskie stanowi naruszenie wspólnego porozumienia istniejącego miedzy oboma krajami w zakresie transportu lotniczego – ocenia amerykański minister transportu. Delta Air Lines i United Airlines zawiesiły swoje połączenia z Chinami w lutym i marcu tego roku z powodu pandemii Covid-19, ale pragną je wznowić w tym miesiącu.

Warto zauważyć, że Pekin zezwolił chińskim liniom lotniczym na wykonywanie jednego zagranicznego lotu tygodniowo. Restrykcja ta ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dodajmy, że cztery chińskie linie lotnicze obsługują przeloty na trasach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Imperium Środka jest szóstym co do wielkości rynkiem dla linii United Airlines i dziewiątym rynkiem dla Delta Airlines, kraj ten odpowiada za około 4 proc. obrotów obu linii. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skarżył się w tygodniu na restrykcyjne kontrole, jakie wprowadziła amerykańska administracja dla chińskich linii lotniczych, jednocześnie odrzucił zarzuty, jakoby Chiny wprowadzały jakiekolwiek obostrzenia wobec amerykańskich linii lotniczych. Ten lotniczy zatarg nakłada się na groźby handlowe, jakie wzajemnie formułują wobec siebie oba państwa w okresie pogarszających się między nimi relacji.

Źródło: Fabrice Nodé-Langlois/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.