fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Chińskie samoloty wygnane z amerykańskiego nieba

Oficjalnie decyzja amerykańskich władz nie ma związku z nawrotem napięć między Waszyngtonem a Pekinem, jaki nastąpił wskutek przejęcia na nowo przez Chiny kontroli nad Hongkongiem. Natomiast faktem jest, że amerykańskie Ministerstwo Transportu ogłosiło, że zakazuje chińskim liniom lotniczym lotów na trasie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w obu kierunkach.

Ma to być tymczasowa sankcja w odpowiedzi na działania Chin, które w dalszym ciągu nie zezwalają amerykańskim liniom lotniczym na wznowienie lotów na wspomnianych trasach, pomimo odmrożenia gospodarki. Amerykański zakaz ma wejść w życie 16 czerwca, ale Ministerstwo Transportu USA zaznaczyło, że prezydent Donald Trump może przyśpieszyć datę wejścia w życie tego przepisu.

– Amerykańskie linie lotnicze zwróciły się z prośbą do władz chińskich o wznowienie pozwolenia na przeloty nad terytorium Chin, począwszy od 1 czerwca. Brak akceptacji tego wniosku przez władze chińskie stanowi naruszenie wspólnego porozumienia istniejącego miedzy oboma krajami w zakresie transportu lotniczego – ocenia amerykański minister transportu. Delta Air Lines i United Airlines zawiesiły swoje połączenia z Chinami w lutym i marcu tego roku z powodu pandemii Covid-19, ale pragną je wznowić w tym miesiącu.

Warto zauważyć, że Pekin zezwolił chińskim liniom lotniczym na wykonywanie jednego zagranicznego lotu tygodniowo. Restrykcja ta ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dodajmy, że cztery chińskie linie lotnicze obsługują przeloty na trasach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Imperium Środka jest szóstym co do wielkości rynkiem dla linii United Airlines i dziewiątym rynkiem dla Delta Airlines, kraj ten odpowiada za około 4 proc. obrotów obu linii. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skarżył się w tygodniu na restrykcyjne kontrole, jakie wprowadziła amerykańska administracja dla chińskich linii lotniczych, jednocześnie odrzucił zarzuty, jakoby Chiny wprowadzały jakiekolwiek obostrzenia wobec amerykańskich linii lotniczych. Ten lotniczy zatarg nakłada się na groźby handlowe, jakie wzajemnie formułują wobec siebie oba państwa w okresie pogarszających się między nimi relacji.

Źródło: Fabrice Nodé-Langlois/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.