fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatChińskie samorządy pociągną cały kraj w spiralę zadłużenia?

Chińskie samorządy pociągną cały kraj w spiralę zadłużenia?

Samorządy Państwa Środka systematycznie zwiększają swoje zadłużenie, które stanowią coraz większy problem dla kraju.

Analitycy agencji ratingowej Standard & Poor’s Global Ratings szacują, że zadłużenie chińskich władz lokalnych na koniec 2022 roku stanowiło wartość przekraczającą 120 procent ich przychodów.

Ostatnie lata w Chinach to okres spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 oraz późniejszym spadkiem dynamiki wzrostu, będącym efektem rosnącej w większej części świata inflacji. Znacznej redukcji uległy też w ubiegłym roku (o 23 procent względem roku wcześniejszego) przychody ze sprzedaży gruntów. Samorządy Państwa Środka starały się ratować w tym czasie własne budżety emitując obligacje.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w 2022 roku zadłużenie chińskich władz lokalnych sięgało równowartości 5,14 bln dolarów. Oznacza to, że uległo niemal podwojeniu w ostatnich pięciu latach.

Zdaniem Sherry Zhao z agencji ratingowej Fitch Ratings są trzy drogi do poprawienia sytuacji samorządów: podwyżki podatków (które zostały obniżone podczas pandemii), zwiększenie sprzedaży majątku oraz zwiększenie dotacji otrzymywanych od rządu centralnego.

cnbc.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA