fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeChińsko-indyjski spór o Xiaomi rozgrzewa azjatycki rynek

Chińsko-indyjski spór o Xiaomi rozgrzewa azjatycki rynek

Chiński producent smartfonów Xiaomi twierdzi, że jego kierownictwo spotkało się z groźbami „przemocy fizycznej” i przymusu podczas przesłuchania przez indyjską agencję do walki z przestępczością finansową - wynika z zeznań sądowych, do których dotarła agencja Reuters. Indyjscy urzędnicy prowadzą postępowanie przeciwko firmie, która miała - ich zdaniem – dokonywać nielegalnych transferów środków zagranicę.

Indyjski urzędnicy mieli ostrzec byłego dyrektora zarządzającego firmy w Indiach, Manu Kumara Jaina, obecnego dyrektora finansowego Sameera B.S. Rao i ich rodziny, że spotkają ich „tragiczne konsekwencje”, jeśli nie złożą oświadczeń zgodnie z oczekiwaniami agencji – poinformowało Xiaomi. Hinduska agencja stwierdziła z kolei, że zarzuty Xiaomi były „nieprawdziwe i bezpodstawne”, a kierownictwo firmy złożyło dymisję „dobrowolnie w najbardziej sprzyjających warunkach”.

Xiaomi jest przedmiotem dochodzenia od lutego, a w zeszłym tygodniu indyjska agencja skonfiskowała 725 milionów dolarów na indyjskich kontach bankowych firmy, twierdząc, że dokonywała nielegalnych przelewów za granicę „pod pozorem opłat licencyjnych”. Xiaomi zaprzeczyło jakimkolwiek wykroczeniom, twierdząc, że płatności tantiem były zgodne z prawem.

W zeszłym tygodniu sędzia przesłuchał prawników Xiaomi i wstrzymał decyzję indyjskiej agencji o zamrożeniu aktywów bankowych. Kolejna rozprawa wyznaczona jest na 12 maja.

Xiaomi twierdzi, ze kierownictwo firmy było wielokrotnie zastraszane przez indyjskich urzędników, gdy pojawiało się w kwietniu na przesłuchaniach i wiele oświadczeń firmy wynikało właśnie z tej presji.

Byłemu prezesowi Xiaomi w Indiach (obecnie globalnemu wiceprezesowi Xiaomi z siedzibą w Dubaju) przypisuje mu się ogromny rozwój firmy w tym kraju, gdzie smartfony Xiaomi są niezwykle popularne. Według Counterpoint Research w 2021 r. Xiaomi było głównym sprzedawcą smartfonów w Indiach z 24% udziałem w rynku. Sprzedaje również inne gadżety technologiczne, w tym inteligentne zegarki i telewizory, zatrudnia 1500 pracowników w kraju.

Wiele chińskich firm miało problemy z prowadzeniem działalności w Indiach z powodu napięć politycznych po starciu na granicy w 2020 roku. Od tego czasu Indie powołały się na obawy związane z bezpieczeństwem, zakazując ponad 300 chińskich aplikacji, a także zaostrzyły normy dla chińskich firm inwestujących w Indiach.

Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA