fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeChińsko-indyjski spór o Xiaomi rozgrzewa azjatycki rynek

Chińsko-indyjski spór o Xiaomi rozgrzewa azjatycki rynek

Chiński producent smartfonów Xiaomi twierdzi, że jego kierownictwo spotkało się z groźbami „przemocy fizycznej” i przymusu podczas przesłuchania przez indyjską agencję do walki z przestępczością finansową - wynika z zeznań sądowych, do których dotarła agencja Reuters. Indyjscy urzędnicy prowadzą postępowanie przeciwko firmie, która miała - ich zdaniem – dokonywać nielegalnych transferów środków zagranicę.

Indyjski urzędnicy mieli ostrzec byłego dyrektora zarządzającego firmy w Indiach, Manu Kumara Jaina, obecnego dyrektora finansowego Sameera B.S. Rao i ich rodziny, że spotkają ich „tragiczne konsekwencje”, jeśli nie złożą oświadczeń zgodnie z oczekiwaniami agencji – poinformowało Xiaomi. Hinduska agencja stwierdziła z kolei, że zarzuty Xiaomi były „nieprawdziwe i bezpodstawne”, a kierownictwo firmy złożyło dymisję „dobrowolnie w najbardziej sprzyjających warunkach”.

Xiaomi jest przedmiotem dochodzenia od lutego, a w zeszłym tygodniu indyjska agencja skonfiskowała 725 milionów dolarów na indyjskich kontach bankowych firmy, twierdząc, że dokonywała nielegalnych przelewów za granicę „pod pozorem opłat licencyjnych”. Xiaomi zaprzeczyło jakimkolwiek wykroczeniom, twierdząc, że płatności tantiem były zgodne z prawem.

W zeszłym tygodniu sędzia przesłuchał prawników Xiaomi i wstrzymał decyzję indyjskiej agencji o zamrożeniu aktywów bankowych. Kolejna rozprawa wyznaczona jest na 12 maja.

Xiaomi twierdzi, ze kierownictwo firmy było wielokrotnie zastraszane przez indyjskich urzędników, gdy pojawiało się w kwietniu na przesłuchaniach i wiele oświadczeń firmy wynikało właśnie z tej presji.

Byłemu prezesowi Xiaomi w Indiach (obecnie globalnemu wiceprezesowi Xiaomi z siedzibą w Dubaju) przypisuje mu się ogromny rozwój firmy w tym kraju, gdzie smartfony Xiaomi są niezwykle popularne. Według Counterpoint Research w 2021 r. Xiaomi było głównym sprzedawcą smartfonów w Indiach z 24% udziałem w rynku. Sprzedaje również inne gadżety technologiczne, w tym inteligentne zegarki i telewizory, zatrudnia 1500 pracowników w kraju.

Wiele chińskich firm miało problemy z prowadzeniem działalności w Indiach z powodu napięć politycznych po starciu na granicy w 2020 roku. Od tego czasu Indie powołały się na obawy związane z bezpieczeństwem, zakazując ponad 300 chińskich aplikacji, a także zaostrzyły normy dla chińskich firm inwestujących w Indiach.

Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA