fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatChińskie produkty zdominowały rosyjski rynek

Chińskie produkty zdominowały rosyjski rynek

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dotychczasowe miejsce produktów wielu zachodnich firm zajęły na rosyjskim rynku produkty chińskie.

Podczas gdy jeszcze w 2021 roku smartfony marek Apple i Samsung stanowiły 53 proc. sprzedawanych urządzeń tego typu w Federacji Rosyjskiej, to w roku 2022 roku ich udział na tym rynku spadł do 3 proc. Jest to spowodowane wycofaniem się tych firm z działalności w Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Jednocześnie smartfony chińskich przedsiębiorstw – jak Xiaomi czy Realme stanowiły w ubiegłym roku 95 proc. wszystkich sprzedanych w Rosji, podczas gdy rok wcześniej było to 40 proc.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku motoryzacyjnym. W ostatnim roku pierwszą dziesiątkę najchętniej kupowanych przez Rosjan marek opuściły BMW i Mercedes. Swoją działalność w tym kraju zakończyły takie koncerny jak Renault, Hyundai i Kia. Ich miejsce zajęły pojazdy z Państwa Środka z logo takich producentów jak Chery i Great Wall Motor.

Sprzęt czy auta zachodnich marek trafiają jednak cały czas do państwa Władimira Putina w ramach mechanizmu „importu równoległego”. Polega on na sprowadzaniu objętych sankcjami dóbr z państw trzecich, zamiast bezpośrednio od oficjalnych producentów czy dystrybutorów danych produktów. Ich zakup przez obywateli Federacji Rosyjskiej może się jednak wiązać z licznymi niedogodnościami, jak np. brakiem aktualizacji w smartfonach czy odcięciem od możliwości skorzystania z gwarancji na samochody.

msn.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA