fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChiny aktywne w kwestii Afganistanu

Chiny aktywne w kwestii Afganistanu

Po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu Chiny mają ambicje by być głównym rozgrywającym w kwestii przyszłości, stabilności i rozwoju kraju pod rządami Talibów. Jednocześnie chcą wzmocnienia tam swojej obecności. Afganistan jest krajem bogatym w surowce naturalne.

W kwestii Afganistanu w najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania inspirowane przez Chiny. W pierwszym wezmą udział Chiny, Rosja, Afganistan i jego sąsiedzi: Pakistan, Iran, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Gościnnie pojawią się Katar i Indonezja. Równolegle odbędzie się odrębne spotkanie z udziałem specjalnych wysłanników do Afganistanu z Chin, Stanów Zjednoczonych i Rosji – poinformował chiński MSZ. Spotkania odbywają się w Tunxi, starożytnym chińskim mieście w prowincji Anhui.

Chiny dotychczas nie uznały nowego twardogłowego rządu Afganistanu, dzięki czemu uniknęły ostrej krytyki ze strony USA. Jednak już miesiąc przed przejęciem władzy przez Talibów szef chińskiego MSZ Wang Yi gościł w Chinach wysoką rangą delegację grupy, którą określił wtedy jako siłę „kluczową” dla pokoju i odbudowy Afganistanu.

W zeszłym tygodniu szef chińskiej dyplomacji nieoczekiwanie spotkał się z przywódcami Talibów w czasie, gdy świat oburza się z powodu złamanej przez nich obietnicy otwierania szkół dla dziewcząt po szóstej klasie. Chiny skrupulatnie unikają wspominania o ograniczeniach w edukacji dziewcząt i innych naruszeniach praw człowieka w tym kraju, utrzymując jednocześnie otwartą ambasadę w Kabulu.

Chińczycy naciskają na talibów, aby zapewnili bezpieczeństwo na swoich granicach i nie dopuszczali do przenikania grup islamskich z Afganistanu do zamieszkanego przez muzułmanów chińskiego Xinjiangu. Chiny stopniowo oswajając władzę Talibów w kierunku jej uznania, liczą na odparcie oskarżeń narodów muzułmańskich o złe traktowanie muzułmańskich mniejszości w Chinach.

Innym poważnym celem Chin w Afganistanie jest poszukiwanie możliwości eksploatowania ogromnych, niezagospodarowanych złóż surowców – zwłaszcza kopalni Mes Aynak, która, jak się uważa, posiada największe na świecie złoże miedzi.

Kolejne rządy afgańskie postrzegały bogactwa mineralne tego kraju (szacowane na 1 bilion dolarów) jako klucz do dostatniej przyszłości, ale żadnemu nie udało się ich rozwinąć. Teraz wiele krajów, w tym Iran, Rosja i Turcja, chce tam inwestować wypełniając próżnię pozostawioną po chaotycznym wycofaniu się USA w zeszłym roku, które doprowadziło do wycofania się międzynarodowych grup wsparcia, zamrożenia afgańskich aktywów i załamania gospodarki.

Na spotkaniach w tym tygodniu Chiny będą starały pozycjonować się jako wiodący orędownik pomocy humanitarnej i projektów rozwoju gospodarczego w Afganistanie i będą otwarcie wzywać USA do odmrożenia aktywów i rachunków afgańskiego rządu – uważa Alexander Cooley, ekspert w Azji Środkowej, politolog z Columbia University.

„Chiny po cichu pokazują, że są wiodącą potęgą zewnętrzną w regionie” – powiedział Cooley. „Postępując w ten sposób, stają się zarówno krytykiem polityki regionalnej Stanów Zjednoczonych, jak i alternatywnym liderem koalicji humanitarnej złożonej z sąsiadów Afganistanu”.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA