fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatChiny aktywne w kwestii Afganistanu

Chiny aktywne w kwestii Afganistanu

Po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu Chiny mają ambicje by być głównym rozgrywającym w kwestii przyszłości, stabilności i rozwoju kraju pod rządami Talibów. Jednocześnie chcą wzmocnienia tam swojej obecności. Afganistan jest krajem bogatym w surowce naturalne.

W kwestii Afganistanu w najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania inspirowane przez Chiny. W pierwszym wezmą udział Chiny, Rosja, Afganistan i jego sąsiedzi: Pakistan, Iran, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Gościnnie pojawią się Katar i Indonezja. Równolegle odbędzie się odrębne spotkanie z udziałem specjalnych wysłanników do Afganistanu z Chin, Stanów Zjednoczonych i Rosji – poinformował chiński MSZ. Spotkania odbywają się w Tunxi, starożytnym chińskim mieście w prowincji Anhui.

Chiny dotychczas nie uznały nowego twardogłowego rządu Afganistanu, dzięki czemu uniknęły ostrej krytyki ze strony USA. Jednak już miesiąc przed przejęciem władzy przez Talibów szef chińskiego MSZ Wang Yi gościł w Chinach wysoką rangą delegację grupy, którą określił wtedy jako siłę „kluczową” dla pokoju i odbudowy Afganistanu.

W zeszłym tygodniu szef chińskiej dyplomacji nieoczekiwanie spotkał się z przywódcami Talibów w czasie, gdy świat oburza się z powodu złamanej przez nich obietnicy otwierania szkół dla dziewcząt po szóstej klasie. Chiny skrupulatnie unikają wspominania o ograniczeniach w edukacji dziewcząt i innych naruszeniach praw człowieka w tym kraju, utrzymując jednocześnie otwartą ambasadę w Kabulu.

Chińczycy naciskają na talibów, aby zapewnili bezpieczeństwo na swoich granicach i nie dopuszczali do przenikania grup islamskich z Afganistanu do zamieszkanego przez muzułmanów chińskiego Xinjiangu. Chiny stopniowo oswajając władzę Talibów w kierunku jej uznania, liczą na odparcie oskarżeń narodów muzułmańskich o złe traktowanie muzułmańskich mniejszości w Chinach.

Innym poważnym celem Chin w Afganistanie jest poszukiwanie możliwości eksploatowania ogromnych, niezagospodarowanych złóż surowców – zwłaszcza kopalni Mes Aynak, która, jak się uważa, posiada największe na świecie złoże miedzi.

Kolejne rządy afgańskie postrzegały bogactwa mineralne tego kraju (szacowane na 1 bilion dolarów) jako klucz do dostatniej przyszłości, ale żadnemu nie udało się ich rozwinąć. Teraz wiele krajów, w tym Iran, Rosja i Turcja, chce tam inwestować wypełniając próżnię pozostawioną po chaotycznym wycofaniu się USA w zeszłym roku, które doprowadziło do wycofania się międzynarodowych grup wsparcia, zamrożenia afgańskich aktywów i załamania gospodarki.

Na spotkaniach w tym tygodniu Chiny będą starały pozycjonować się jako wiodący orędownik pomocy humanitarnej i projektów rozwoju gospodarczego w Afganistanie i będą otwarcie wzywać USA do odmrożenia aktywów i rachunków afgańskiego rządu – uważa Alexander Cooley, ekspert w Azji Środkowej, politolog z Columbia University.

„Chiny po cichu pokazują, że są wiodącą potęgą zewnętrzną w regionie” – powiedział Cooley. „Postępując w ten sposób, stają się zarówno krytykiem polityki regionalnej Stanów Zjednoczonych, jak i alternatywnym liderem koalicji humanitarnej złożonej z sąsiadów Afganistanu”.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA