fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeChiny budują na Węgrzech fabrykę baterii za 7 mld euro

Chiny budują na Węgrzech fabrykę baterii za 7 mld euro

Chiński producent baterii do samochodów elektrycznych CATL podpisał umowę z miastem Debreczyn na Węgrzech dotyczącą uruchomienia drugiej fabryki firmy w Europie. Ma kosztować 7,34 mld euro.

Budowa węgierskiego zakładu CATL ma rozpocząć się w tym roku. Inwestycja firmy jest jedną z pięciu największych inwestycji zagranicznych typu greenfield w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat i największą inwestycją w historii Węgier.

– Dzięki tej inwestycji, po Chinach i Niemczech, będziemy trzecim krajem na świecie, który będzie miał fabrykę CATL – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto. Fabryka ma stworzyć 9000 nowych miejsc pracy. Projekt obejmuje obszar 221 hektarów w parku przemysłowym w Debreczynie i będzie dostarczał zarówno ogniwa, jak i bateryjne moduły dla europejskich producentów samochodów.

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. CATL podkreśla, że Debreczyn znajduje się w środku Europy i dzięki bliskiemu sąsiedztwu niektórych zakładów samochodowych klientów, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Stellantis i Volkswagen, zakład umożliwi lepsze pokrycie zapotrzebowania na baterie na rynku europejskim.

CATL do produkcji baterii chce wykorzystywać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Bierze także pod uwagę wspólne z Węgrami inwestycje w rozwój fotowoltaiki. Firma bada również możliwość połączenia sił z lokalnymi partnerami węgierskimi w budowie zakładów produkujących materiały niezbędne do wytwarzania baterii.

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd., (CATL) jest w czołówce największych na świecie dostawców akumulatorów do samochodów hybrydowych, hybrydowych plug-in oraz elektrycznych.

Xinhua/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA