fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny budują następną linię kolejową do Kazachstanu

Chiny budują następną linię kolejową do Kazachstanu

Władze obydwu państw zamierzają uruchomić już trzecie połączenie kolejowe, które docelowo będzie biegło z Państwa Środka do Europy.

Wstępne ustalenia w sprawie nowego projektu podjęto podczas 10 Światowego Forum Pokoju w Pekinie. O planach jego realizacji poinformował Szachrat Nuryszew, ambasador Kazachstanu w Chinach.

Linia ma łączyć również Kirgistan i Uzbekistan oraz być ważnym elementem południowej części Nowego Eurazjatyckiego Mostu Kontynentalnego. Połączy on Azję Wschodnią i Południowo-Wschodnią z Azją Środkową i Zachodnią, aby finalnie dać możliwość transportu do Afryki Północnej i Południowej Europy.

Nowe tory skrócą o 900 kilometrów drogę z Państwa Środka na Bliski Wschód i do Europy, wobec obecnie używanych tras. Pozwolą też zmniejszyć o 7-8 dni czas podróży.

Rozwój infrastruktury kolejowej umacnia Kazachstan jako ważne centrum logistyczne na mapie dróg transportu towarów, realizowanych w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Już w 2019 roku 90 procent pociągów towarowych z Chin do Europy przejeżdżało przez ten kraj. W pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku drogę tę pokonało już 6157 transportów, co oznacza wzrost o 3 procent, względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

globaltimes.cn

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA