fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportChiny budują trasę do Europy omijającą Rosję i… Polskę

Chiny budują trasę do Europy omijającą Rosję i… Polskę

Chiny planują powstanie nowej linii kolejowej do Europy, która będzie krótsza od dotychczasowych połączeń i ominie Rosję, Białoruś i Polskę.

Umowa dotycząca powstania nowego połączenia kolejowego została zawarta podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbył się 14 września. Jej stronami są przedstawiciele władz Chin, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Kluczowe jest tu wykonanie odcinka kirgiskiego, który ma połączyć już istniejące systemy komunikacji w Uzbekistanie i Państwie Środka. Ma on być gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku. Dalej trasa ma prowadzić przez Turkmenistan, Iran i Turcję aby finalnie dotrzeć do Unii Europejskiej.

Koszt inwestycji w budowę kirgiskiego odcinka torów – o długości 280 kilometrów – sięgnie 4,1 mld dolarów. Ma ona zostać sfinansowana zarówno ze środków publicznych, jak i publiczno-prywatnych. Niektóre odcinki trasy będą przebiegać po bardzo trudnym, górzystym terenie. Konieczne więc może być wykonanie ok. 90 tunelów.

Nowe połączenie będzie krótsze o 900 kilometrów i skróci czas jazdy o osiem dni względem obecnie eksploatowanej drogi przez Rosję, Białoruś i Polskę. Jej ważnym punktem był terminal w Małaszewiczach, położony przy polskiej granicy z Białorusią. Przed wojną na Ukrainie przechodziło przez niego 90 procent transportu z Chin do Unii Europejskiej. Po rozpoczęciu konfliktu, ilość towarów transportowanych przez PKP Cargo na trasie będącej częścią inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku spadła o 50 procent.

oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA