fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatChiny chcą być samowystarczalne technologicznie

Chiny chcą być samowystarczalne technologicznie

Polityka Chin w dziedzinie nauki i technologii powinna być nastawiona na osiągnięcie samowystarczalności i promocję innowacji – podkreślił ustępujący premier Li Keqiang w wystąpieniu otwierającym doroczną sesję chińskiego parlamentu w Pekinie. Planowany przez władze tegoroczny cel wzrostu PKB kraju to „ok. 5 proc”.

Chińskie władze ustawodawcze ( o roli raczej symbolicznej) będą decydowac m.in. o nowym składzie rządu na następne pięć lat, w tym o nowym premierze. Przewidywane jest potwierdzenie umocnienia władzy Xi Jinpinga i powołanie do rządu wiernych mu ludzi. Obecny, ustępujący premier Li Keqiang jest uznawany za „wykwalifikowanego liberała-technokratę”. Wyzwaniem jest także ponowne pobudzenie gospodarki po trzech latach polityki „zero-COVID”, która ograniczyła chiński wzrost gospodarczy.

– W ostatnich pięciu latach Chiny skutecznie przeciwstawiły się zewnętrznym próbom zahamowania ich rozwoju poprzez stymulację gospodarki, innowacji i nowych motorów wzrostu – ocenił Li w przemówieniu do prawie 3 tysięcy delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Chiny znajdują się pod narastającą presją ze strony USA, które – w imię bezpieczeństwa narodowego – starają się ograniczyć im dostęp do najnowocześniejszych technologii układów scalonych czy sztucznej inteligencji.

– Polityka naukowa i technologiczna powinna być nastawiona na budowę potęgi i samowystarczalności kraju w tej dziedzinie (…) Powinniśmy lepiej wykorzystać rolę rządu w rozdzielaniu środków, by osiągać kluczowe przełomy technologiczne, a firmy powinny być głównymi podmiotami dokonującymi innowacji – zaznaczył premier.

Specjalny chiński fundusz wspierający rozwój technologii czipowych i innych kluczowych gałęzi przemysłu zostanie w tym roku powiększony o prawie 50 proc. (do 1,9 mld dolarów) w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w tegorocznej sesji OZPL i odbywającej się w tym samym czasie sesji organu doradczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nie uczestniczy szereg przedstawicieli sektora internetowego, w tym założyciele firm Tencent, Alibaba czy NetEase. Zwiększono natomiast reprezentację branży hardware, w tym producentów układów scalonych.

Chiny planują także zwiększenie wydatków wojskowych – o ponad 7 proc. i ostrzegają przed „eskalacją” zagrożeń. Analitycy uważają, że kraj zaniża oficjalne wydatki na obronę. W ostatniej dekadzie budżet obronny Chin rósł oficjalnie o około 10 proc. każdego roku, przy czym w 2014 roku odnotowano najwyższy wzrost – o 12,2 proc. Ustępujący premier Li Keqiang napisał w raporcie na posiedzenie zgromadzenia, że „zewnętrzne próby stłumienia i powstrzymania Chin nasilają się”.

Li mówił także o „pokojowym ponownym zjednoczeniu” z Tajwanem i o podjęciu zdecydowanych kroków sprzeciwiających się niepodległości wyspy.

Ważne miejsce w planach chińskich rządzących zajmują także tematy związane z walką z kryzysem demograficznym. Pojawiają się nowe pomysły dotyczące zwiększania wydatków na działania związane z walką z niepłodnością, czy np. zezwolenie na zamrażanie komórek jajowych przez niezamężne kobiety.

Reuter, Money.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA