fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaNaukaChiny chcą wysłać w kosmos trzech astronautów na pół roku. To rekord

Chiny chcą wysłać w kosmos trzech astronautów na pół roku. To rekord

Chiny przygotowują się do wysłania trzech astronautów (w Chinach nazywanych taikonautami) na swoją stację kosmiczną na sześć miesięcy. To kolejny kamień milowy w chińskim programie kosmicznym, który w ostatnich latach szybko się rozwija.

Będzie to najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna i rekord pod względem czasu spędzonego w kosmosie przez chińskich astronautów. Statek kosmiczny Shenzhou-13 ma zostać wystrzelony w kosmos rakietą Long March-2F wczesnym rankiem, w sobotę 16 października, z Centrum Satelitarnego Jiuquan położonego na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Pierwsza załoga, która służyła w 90-dniowej misji na pokładzie głównego modułu Tianhe stacji kosmicznej, wróciła połowie września.

Nowa załoga składa się z dwóch weteranów podróży kosmicznych. Pilot Zhai Zhigang ma 55 lat i wykonał, jako pierwszy w Chinach, spacer kosmiczny. 41-letnia Wang Yaping, jedyna kobieta na misji, przeprowadzała eksperymenty i zajęcia naukowe na jednej z wcześniejszych eksperymentalnych stacji kosmicznych. 41-letni Ye Guangfu po raz pierwszy wyruszy w kosmos.

Rekordzistą pod względem najdłuższego pobytu w kosmosie jest rosyjski kosmonauta Walerij Poliakow, który mieszkał na starej rosyjskiej stacji kosmicznej Mir w 1994 i 1995 roku ponad 14 miesięcy.

Od 2003 roku Chiny przeprowadziły siedem misji kosmicznych z udziałem łącznie 14 astronautów na pokładzie. Po Rosji i Stanach Zjednoczonych stały się trzecim krajem, który samodzielnie wysłał człowieka w kosmos. Wraz z misjami załogowymi Chiny rozszerzyły swoje prace nad eksploracją Księżyca i Marsa, umieściły m.in. łazik na mało zbadanej, odległej stronie Księżyca i pobrały na Ziemię próbki skał księżycowych, po raz pierwszy od lat 70. XX wieku. W tym roku Chiny wylądowały również na Marsie swoją sondą kosmiczną Tianwen-1, której towarzyszył łazik Zhurong, badający dowody istnienia życia na czerwonej planecie.

Chiny mają także zaawansowany plan lądowania ludzi na Księżycu i ewentualnego zbudowania tam bazy naukowej oraz wysłania ludzi na Marsa. Pracują także nad możliwościami pobierania energii słonecznej na Ziemię poprzez swoje satelity, a także, jak spekulują eksperci, nad stworzeniem „tajemniczego” samolotu kosmicznego.

Konrad Rajca/Associated Press

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA