fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaNaukaChiny chcą wysłać w kosmos trzech astronautów na pół roku. To rekord

Chiny chcą wysłać w kosmos trzech astronautów na pół roku. To rekord

Chiny przygotowują się do wysłania trzech astronautów (w Chinach nazywanych taikonautami) na swoją stację kosmiczną na sześć miesięcy. To kolejny kamień milowy w chińskim programie kosmicznym, który w ostatnich latach szybko się rozwija.

Będzie to najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna i rekord pod względem czasu spędzonego w kosmosie przez chińskich astronautów. Statek kosmiczny Shenzhou-13 ma zostać wystrzelony w kosmos rakietą Long March-2F wczesnym rankiem, w sobotę 16 października, z Centrum Satelitarnego Jiuquan położonego na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Pierwsza załoga, która służyła w 90-dniowej misji na pokładzie głównego modułu Tianhe stacji kosmicznej, wróciła połowie września.

Nowa załoga składa się z dwóch weteranów podróży kosmicznych. Pilot Zhai Zhigang ma 55 lat i wykonał, jako pierwszy w Chinach, spacer kosmiczny. 41-letnia Wang Yaping, jedyna kobieta na misji, przeprowadzała eksperymenty i zajęcia naukowe na jednej z wcześniejszych eksperymentalnych stacji kosmicznych. 41-letni Ye Guangfu po raz pierwszy wyruszy w kosmos.

Rekordzistą pod względem najdłuższego pobytu w kosmosie jest rosyjski kosmonauta Walerij Poliakow, który mieszkał na starej rosyjskiej stacji kosmicznej Mir w 1994 i 1995 roku ponad 14 miesięcy.

Od 2003 roku Chiny przeprowadziły siedem misji kosmicznych z udziałem łącznie 14 astronautów na pokładzie. Po Rosji i Stanach Zjednoczonych stały się trzecim krajem, który samodzielnie wysłał człowieka w kosmos. Wraz z misjami załogowymi Chiny rozszerzyły swoje prace nad eksploracją Księżyca i Marsa, umieściły m.in. łazik na mało zbadanej, odległej stronie Księżyca i pobrały na Ziemię próbki skał księżycowych, po raz pierwszy od lat 70. XX wieku. W tym roku Chiny wylądowały również na Marsie swoją sondą kosmiczną Tianwen-1, której towarzyszył łazik Zhurong, badający dowody istnienia życia na czerwonej planecie.

Chiny mają także zaawansowany plan lądowania ludzi na Księżycu i ewentualnego zbudowania tam bazy naukowej oraz wysłania ludzi na Marsa. Pracują także nad możliwościami pobierania energii słonecznej na Ziemię poprzez swoje satelity, a także, jak spekulują eksperci, nad stworzeniem „tajemniczego” samolotu kosmicznego.

Konrad Rajca/Associated Press

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA