fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesChiny chronią wypływ danych za granicę

Chiny chronią wypływ danych za granicę

Główny chiński regulator internetu opublikował projekt wytycznych dla firm planujących przekazywać dane użytkowników za granicę. Specjalny przegląd bezpieczeństwa ma dotyczyć firm mających ponad milion użytkowników.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) stwierdziła w oświadczeniu, że wymóg przeglądu bezpieczeństwa będzie również stosowany do firm, jeśli ich dane są gromadzone i generowane przez operatorów „krytycznej infrastruktury informacyjnej” lub jeśli dane, które mają być wysyłane za granicę, zawierają „ważne” informacje. Firmy, które już wysłały lub zamierzają wysłać za granicę dane osobowe ponad 100 000 użytkowników lub „wrażliwe” dane należące do 10 000 użytkowników, również będą zobowiązane do spełnienia tego wymogu.

W lipcu CAC zaproponowała również, aby chińskie firmy z ponad milionem użytkowników musiały zgłosić się do regulatora w celu dokonania przeglądu bezpieczeństwa przed emisją akcji za granicą. Odbyło się to zaledwie kilka dni po zawieszeniu pierwszej oferty publicznej w USA chińskiego giganta firmy Didi (chińskiego odpowiednika UBERA, mającego w skali światowej 4 razy więcej przejazdów samochodowych). Chińskie władze zarzuciły firmie naruszenia w zakresie ochrony danych osobowych użytkowników.

Nowe wytyczne pojawiają się, gdy Pekin zaostrza kontrolę nad chińskimi firmami i ogromnymi skarbcami danych, które kontrolują. Chiński rząd przyjął wcześniej także nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych i ich ochrony.

KR/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA