fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny czterokrotnie zwiększyły swoje możliwości magazynowania energii

Chiny czterokrotnie zwiększyły swoje możliwości magazynowania energii

W 2023 roku nastąpił znaczny przyrost instalacji w Chinach, które pozwalają na magazynowanie energii pochodzącej głównie z odnawialnych źródeł.

Chińskie władze poinformowały, że krajowe zdolności do magazynowania energii wynoszą obecnie 31,4 gigawatów, podczas gdy jeszcze w 2022 roku było to 8,7 gigawatów. Krajowa Administracja Energii twierdzi, że od 2021 roku przeznaczono budowę magazynów w Państwie Środka ponad 100 miliardów juanów (14 miliardów dolarów). 

Na tak radykalny wzrost dostępnych mocy składa się głównie rozwój sieci magazynów litowo-jonowych oraz systemów wykorzystujących sprężone powietrze. Nie są w nim ujęte elektrownie szczytowo-pompowe. 

Powyższe inwestycje nie są jednak efektem działania sił rynkowych. Władze chińskich prowincji zobowiązują deweloperów do tego, aby jak najwięcej energii dla ich nowych inwestycji pochodziło z odnawialnych źródeł. Ponieważ wiatraki i panele słoneczne nie zapewniają jej równomiernej ilości przez cały czas działania, konieczne jest tworzenie magazynów na zapasy powstałe z nadwyżek. Zostaną one użyte, gdy wiatr i słońce nie będą zapewniać na bieżąco wystarczających mocy. 

Według agencji Bloomberg chińskie inwestycje w elektrownie wiatrowe i słoneczne stanowiły więcej niż połowę podobnych przedsięwzięć na całym świecie. 

bnnbloomberg.ca

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA