fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeChiny dominują nad Ameryką w rozwoju sztucznej inteligencji?

Chiny dominują nad Ameryką w rozwoju sztucznej inteligencji?

W zeszłym roku chińskie podmioty zgłosiły rekordową liczbę wniosków patentowych obejmujących produkty wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji.

Dane o liczbie wniosków patentowych z danego kraju opublikowała agencja informacyjna Bloomberg, opierając się na komunikatach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Na ich podstawie podsumowano liczbę wpływających do WIPO wniosków dotyczących produktów opartych o sztuczną inteligencję. 

Według zebranych danych – w 2021 r. zarejestrowano w Chinach 29 tys. podobnych patentów, a rok później prawie 30 tys. Tymczasem amerykańskie podmioty dokonały rejestracji ok. 17,7 tys. w roku 2021 i 16,8 tys. w 2022 r. 

Państwo Środka odpowiada za 40 proc. zgłoszeń patentów dotyczących sztucznej inteligencji na całym świecie. 

Wynik ten jest efektem szerokiego wsparcia badań nad SI przez rząd w Pekinie. Chińskie władze hojnie dotują firmy rozwijające korzystające z niej produkty i usługi. Takie marki jak Baidu, Tencent czy Alibaba pracują nad swoimi rozwiązaniami, które mają być konkurencją dla ChataGPT. 

bloomberg.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA