fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeChiny dominują nad Ameryką w rozwoju sztucznej inteligencji?

Chiny dominują nad Ameryką w rozwoju sztucznej inteligencji?

W zeszłym roku chińskie podmioty zgłosiły rekordową liczbę wniosków patentowych obejmujących produkty wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji.

Dane o liczbie wniosków patentowych z danego kraju opublikowała agencja informacyjna Bloomberg, opierając się na komunikatach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Na ich podstawie podsumowano liczbę wpływających do WIPO wniosków dotyczących produktów opartych o sztuczną inteligencję. 

Według zebranych danych – w 2021 r. zarejestrowano w Chinach 29 tys. podobnych patentów, a rok później prawie 30 tys. Tymczasem amerykańskie podmioty dokonały rejestracji ok. 17,7 tys. w roku 2021 i 16,8 tys. w 2022 r. 

Państwo Środka odpowiada za 40 proc. zgłoszeń patentów dotyczących sztucznej inteligencji na całym świecie. 

Wynik ten jest efektem szerokiego wsparcia badań nad SI przez rząd w Pekinie. Chińskie władze hojnie dotują firmy rozwijające korzystające z niej produkty i usługi. Takie marki jak Baidu, Tencent czy Alibaba pracują nad swoimi rozwiązaniami, które mają być konkurencją dla ChataGPT. 

bloomberg.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA