fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny dostarczają Rosji sprzęt wojskowy

Chiny dostarczają Rosji sprzęt wojskowy

Według przedstawicieli francuskich władz Chiny zapewniają wsparcie Rosji przez realizację dostaw sprzętu, który może być wykorzystany podczas walk na Ukrainie.

Chociaż współpraca gospodarcza między Chinami a Rosją jest bardzo intensywna, to nie ma potwierdzonych, oficjalnych informacji o tym, że Państwo Środka sprzedaje Rosji sprzęt wojskowy.

Scholz i von der Leyen o niczym nie wiedzą

Jeszcze kilka miesięcy temu kanclerz Niemiec Olaf Scholz twierdził, że otrzymał zapewnienie Pekinu, że Chiny nie dostarczają broni Federacji Rosyjskiej. Informacje te potwierdzała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Francuzi wiedzą swoje

Tymczasem Emmanuel Bonne, doradca ds. spraw zagranicznych prezydenta Francji powiedział, że

istnieją poważne przesłanki do tego, aby twierdzić, że Pekin przekazuje Rosji znaczne zdolności militarne.

Chodzi tu o sprzęt taki jak hełmy, kamizelki kuloodporne czy „produkty podwójnego zastosowania”, czyli takie, które pierwotnie miały być wykorzystane do celów cywilnych, ale istnieje prosta możliwość ich użycia w działaniach zbrojnych.

Emmanuel Bonne podkreśla, że bardzo ważne dla przebiegu konfliktu na Ukrainie jest neutralne stanowisko Chin. Jego zdaniem, jeżeli Kijów przegra ten konflikt to zagrożona będzie stabilność całego świata.

CNN, politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA