fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiny dostarczają Rosji sprzęt wojskowy

Chiny dostarczają Rosji sprzęt wojskowy

Według przedstawicieli francuskich władz Chiny zapewniają wsparcie Rosji przez realizację dostaw sprzętu, który może być wykorzystany podczas walk na Ukrainie.

Chociaż współpraca gospodarcza między Chinami a Rosją jest bardzo intensywna, to nie ma potwierdzonych, oficjalnych informacji o tym, że Państwo Środka sprzedaje Rosji sprzęt wojskowy.

Scholz i von der Leyen o niczym nie wiedzą

Jeszcze kilka miesięcy temu kanclerz Niemiec Olaf Scholz twierdził, że otrzymał zapewnienie Pekinu, że Chiny nie dostarczają broni Federacji Rosyjskiej. Informacje te potwierdzała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Francuzi wiedzą swoje

Tymczasem Emmanuel Bonne, doradca ds. spraw zagranicznych prezydenta Francji powiedział, że

istnieją poważne przesłanki do tego, aby twierdzić, że Pekin przekazuje Rosji znaczne zdolności militarne.

Chodzi tu o sprzęt taki jak hełmy, kamizelki kuloodporne czy „produkty podwójnego zastosowania”, czyli takie, które pierwotnie miały być wykorzystane do celów cywilnych, ale istnieje prosta możliwość ich użycia w działaniach zbrojnych.

Emmanuel Bonne podkreśla, że bardzo ważne dla przebiegu konfliktu na Ukrainie jest neutralne stanowisko Chin. Jego zdaniem, jeżeli Kijów przegra ten konflikt to zagrożona będzie stabilność całego świata.

CNN, politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA