fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny gromadzą coraz większe zapasy ropy

Chiny gromadzą coraz większe zapasy ropy

Państwo Środka od kilku miesięcy skupuje ropę na światowych rynkach i gromadzi w magazynach.

Jeszcze w listopadzie Joe Biden zapowiedział, że szereg państw (Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania) uwolni znaczne rezerwy ropy naftowej, co miało doprowadzić do spadku jej cen na światowych rynkach. Pekin jednak nigdy oficjalnie nie potwierdził tego planu, a dodatkowo cały czas zwiększa swoje zapasy. Ich ilość zaczęła szybko rosnąć po spotkaniu Władimira Putina z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na początku lutego.

Szacuje się, że Chiny zgromadziły 950 milionów baryłek ropy, podczas gdy USA mają 582 miliony baryłek. Rezerwy Państwa Środka zwiększyły się o 30 milionów baryłek od listopada 2021 roku.

Reuters, washingtonpost.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA