fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny gromadzą rezerwy ropy

Chiny gromadzą rezerwy ropy

Państwo Środka kupiło w ostatnich tygodniach od Iranu 4 miliony baryłek ropy naftowej.

Według branżowego serwisu Vortexa Analytics, zajmującego się monitoringiem ruchu statków transportowych, z Iranu do Chin dotarły w grudniu i styczniu dwie znaczne dostawy ropy.

Łącznie miało się w nich znajdować 4 miliony baryłek ropy naftowej, które zostały dodane do krajowych rezerw i są magazynowane w portowym mieście Zhanjiang. Działania te miały miejsce wbrew obowiązującym sankcjom nałożonym na Iran, które ograniczają  możliwość sprzedaży tego surowca.

Dane chińskiej administracji potwierdzają, że znacznie wzrósł import ropy z Iranu. Teheran  również przyznaje, że jest zauważalne zwiększenie ilości sprzedawanej ropy, ale nie podano oficjalnie, gdzie ona trafiła.

Wykonanie transakcji potwierdzają też nieoficjalnie urzędnicy amerykańskiego Departamentu Stanu.

Gromadzenie zapasów ropy może być zapowiedzią uwolnienia jej rezerw przez Chiny i USA, co władze tych krajów planują wykonać w najbliższych tygodniach, aby obniżyć globalne ceny.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA