fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseChiny i Rosja chcą budować własny system rozliczeń bankowych

Chiny i Rosja chcą budować własny system rozliczeń bankowych

Władze Rosji i Chin oznajmiły, że zamierzają wspólnie zbudować system międzynarodowych rozliczeń bankowych, który będzie konkurencyjny dla funkcjonującego dziś SWIFT.

Wspólna inicjatywa Moskwy i Pekinu nabrała kształtu po groźbach ze strony państw Zachodu, które deklarują, że w przypadku dalszej agresywnej polityki Rosji (np. ataku na Ukrainę) możliwe jest wykluczenie instytucji tego kraju ze Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication-SWIFT). Jest to organizacja utrzymująca sieć pośredniczącą  w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i pozostałymi instytucjami finansowymi. Podjęcie takich kroków oznaczałoby kompletny paraliż rosyjskiego systemu bankowego.

Jurij Uszakow, doradca Władimira Putina ds. polityki zagranicznej stwierdził, że Rosja i Chiny zamierzają zwiększyć ilość wzajemnych rozliczeń we własnych walutach oraz rozszerzyć współpracę, której celem jest stworzenie własnej infrastruktury finansowej, na którą nie będą miały wpływu inne kraje.

Aktualnie większość transakcji między tymi państwami jest realizowana za pośrednictwem dolara amerykańskiego.

Obecnie zarówno Rosja, jak i Chiny rozwijają własne systemy konkurencyjne do SWIFT, czyli odpowiednio: Systemu Przekazywania Informacji Finansowych-SPFS i Transgraniczny Międzybankowy System Płatności-CISP.

Ich połączenie może być działaniem stosunkowo proste, natomiast kluczowa będzie decyzja, która waluta ma być dominująca: juan czy rubel.

russia-briefing.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA