fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseChiny i Rosja chcą budować własny system rozliczeń bankowych

Chiny i Rosja chcą budować własny system rozliczeń bankowych

Władze Rosji i Chin oznajmiły, że zamierzają wspólnie zbudować system międzynarodowych rozliczeń bankowych, który będzie konkurencyjny dla funkcjonującego dziś SWIFT.

Wspólna inicjatywa Moskwy i Pekinu nabrała kształtu po groźbach ze strony państw Zachodu, które deklarują, że w przypadku dalszej agresywnej polityki Rosji (np. ataku na Ukrainę) możliwe jest wykluczenie instytucji tego kraju ze Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication-SWIFT). Jest to organizacja utrzymująca sieć pośredniczącą  w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i pozostałymi instytucjami finansowymi. Podjęcie takich kroków oznaczałoby kompletny paraliż rosyjskiego systemu bankowego.

Jurij Uszakow, doradca Władimira Putina ds. polityki zagranicznej stwierdził, że Rosja i Chiny zamierzają zwiększyć ilość wzajemnych rozliczeń we własnych walutach oraz rozszerzyć współpracę, której celem jest stworzenie własnej infrastruktury finansowej, na którą nie będą miały wpływu inne kraje.

Aktualnie większość transakcji między tymi państwami jest realizowana za pośrednictwem dolara amerykańskiego.

Obecnie zarówno Rosja, jak i Chiny rozwijają własne systemy konkurencyjne do SWIFT, czyli odpowiednio: Systemu Przekazywania Informacji Finansowych-SPFS i Transgraniczny Międzybankowy System Płatności-CISP.

Ich połączenie może być działaniem stosunkowo proste, natomiast kluczowa będzie decyzja, która waluta ma być dominująca: juan czy rubel.

russia-briefing.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA