fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseChiny i Rosją chcą zbudować niezależną od USA sieć przepływów finansowych

Chiny i Rosją chcą zbudować niezależną od USA sieć przepływów finansowych

Chiny i Rosja zobowiązały się do przyspieszenia działań na rzecz utworzenia „niezależnej sieci handlowej” w celu zmniejszenia ich zależności od międzynarodowego systemu finansowego zdominowanego przez USA – czytamy w „South China Morning Post”.

Podczas rozmowy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina „szczególną uwagę zwrócono na konieczność przyspieszenia wysiłków na rzecz utworzenia niezależnej infrastruktury finansowej do obsługi operacji handlowych między Rosją a Chinami” – powiedział doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow agencji TASS. Dodał, że „państwa trzecie” nie będą w stanie wpływać na tę sieć.

Obaj przywódcy z „zadowoleniem przyjęli również wzrost liczby transakcji rozliczanych w juanach i rublach oraz wysiłki na rzecz poprawy dostępu do rynków akcji dla inwestorów z obu krajów” – powiedział Uszakow.

Chiński przywódca podkreślił, że handel między Chinami a Rosją w pierwszych trzech kwartałach roku przekroczył już po raz pierwszy 100 miliardów dolarów. Jak podaje chiński dziennik „People’s Daily”, w juanie w 2020 r. było rozliczanych ponad 17% dwustronnych transakcji handlowych między krajami, a chińska waluta stanowi ponad 12% międzynarodowych rezerw walutowych Rosji.

Zarówno Chiny, jak i Rosja chcą zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiego systemu finansowego w obliczu sankcji Waszyngtonu, które mogą ograniczyć transakcje dolarowe lub dostęp do międzynarodowych mechanizmów płatniczych, takich jak SWIFT.

Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała na sesji parlamentarnej dwa lata temu, że polityka dedolaryzacji jest potrzebna, aby „złagodzić zewnętrzne zagrożenia Rosji o charakterze zarówno gospodarczym, jak i politycznym”. Z kolei Fang Xinghai, wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, powiedział w zeszłym roku na forum Caixin w Pekinie, że internacjonalizacja juana może pomóc złagodzić ograniczenia przy organizacji dużych projektów, takich jak Inicjatywa Pasa i Szlaku, spowodowanych uzależnieniem od obcej waluty.

Intensywny dialog między chińskimi i rosyjskimi przywódcami rozpoczął się tydzień po tym, jak Putin i prezydent USA Joe Biden odbyli wideoszczyt mający na celu zażegnanie kryzysu na Ukrainie wywołanego przez masowe nagromadzenie rosyjskich wojsk na granicy.

Xi powiedział także Putinowi, że Chiny zawsze będą wspierać wysiłki Rosji na rzecz utrzymania długoterminowej stabilności kraju, podczas gdy Putin poparł podejście Pekinu do Tajwanu, który Chiny postrzegają jako oderwaną prowincję. Xi powiedział również, że oba narody powinny dalej promować współpracę energetyczną i rozwój energii odnawialnej.

SCMP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA