Chiny i Rosja zobowiązały się do przyspieszenia działań na rzecz utworzenia „niezależnej sieci handlowej” w celu zmniejszenia ich zależności od międzynarodowego systemu finansowego zdominowanego przez USA – czytamy w „South China Morning Post”.

Fot. PAP/EPA

Podczas rozmowy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina „szczególną uwagę zwrócono na konieczność przyspieszenia wysiłków na rzecz utworzenia niezależnej infrastruktury finansowej do obsługi operacji handlowych między Rosją a Chinami” – powiedział doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow agencji TASS. Dodał, że „państwa trzecie” nie będą w stanie wpływać na tę sieć.

Obaj przywódcy z „zadowoleniem przyjęli również wzrost liczby transakcji rozliczanych w juanach i rublach oraz wysiłki na rzecz poprawy dostępu do rynków akcji dla inwestorów z obu krajów” – powiedział Uszakow.

Chiński przywódca podkreślił, że handel między Chinami a Rosją w pierwszych trzech kwartałach roku przekroczył już po raz pierwszy 100 miliardów dolarów. Jak podaje chiński dziennik „People’s Daily”, w juanie w 2020 r. było rozliczanych ponad 17% dwustronnych transakcji handlowych między krajami, a chińska waluta stanowi ponad 12% międzynarodowych rezerw walutowych Rosji.

Zarówno Chiny, jak i Rosja chcą zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiego systemu finansowego w obliczu sankcji Waszyngtonu, które mogą ograniczyć transakcje dolarowe lub dostęp do międzynarodowych mechanizmów płatniczych, takich jak SWIFT.

Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała na sesji parlamentarnej dwa lata temu, że polityka dedolaryzacji jest potrzebna, aby „złagodzić zewnętrzne zagrożenia Rosji o charakterze zarówno gospodarczym, jak i politycznym”. Z kolei Fang Xinghai, wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, powiedział w zeszłym roku na forum Caixin w Pekinie, że internacjonalizacja juana może pomóc złagodzić ograniczenia przy organizacji dużych projektów, takich jak Inicjatywa Pasa i Szlaku, spowodowanych uzależnieniem od obcej waluty.

Intensywny dialog między chińskimi i rosyjskimi przywódcami rozpoczął się tydzień po tym, jak Putin i prezydent USA Joe Biden odbyli wideoszczyt mający na celu zażegnanie kryzysu na Ukrainie wywołanego przez masowe nagromadzenie rosyjskich wojsk na granicy.

Xi powiedział także Putinowi, że Chiny zawsze będą wspierać wysiłki Rosji na rzecz utrzymania długoterminowej stabilności kraju, podczas gdy Putin poparł podejście Pekinu do Tajwanu, który Chiny postrzegają jako oderwaną prowincję. Xi powiedział również, że oba narody powinny dalej promować współpracę energetyczną i rozwój energii odnawialnej.

SCMP/KR

Poprzedni artykułNajem instytucjonalny szansą na zmniejszenie luki mieszkaniowej
Następny artykułSkąd ta cenowa katastrofa budowlana?