fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseChiny i Rosją chcą zbudować niezależną od USA sieć przepływów finansowych

Chiny i Rosją chcą zbudować niezależną od USA sieć przepływów finansowych

Chiny i Rosja zobowiązały się do przyspieszenia działań na rzecz utworzenia „niezależnej sieci handlowej” w celu zmniejszenia ich zależności od międzynarodowego systemu finansowego zdominowanego przez USA – czytamy w „South China Morning Post”.

Podczas rozmowy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina „szczególną uwagę zwrócono na konieczność przyspieszenia wysiłków na rzecz utworzenia niezależnej infrastruktury finansowej do obsługi operacji handlowych między Rosją a Chinami” – powiedział doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow agencji TASS. Dodał, że „państwa trzecie” nie będą w stanie wpływać na tę sieć.

Obaj przywódcy z „zadowoleniem przyjęli również wzrost liczby transakcji rozliczanych w juanach i rublach oraz wysiłki na rzecz poprawy dostępu do rynków akcji dla inwestorów z obu krajów” – powiedział Uszakow.

Chiński przywódca podkreślił, że handel między Chinami a Rosją w pierwszych trzech kwartałach roku przekroczył już po raz pierwszy 100 miliardów dolarów. Jak podaje chiński dziennik „People’s Daily”, w juanie w 2020 r. było rozliczanych ponad 17% dwustronnych transakcji handlowych między krajami, a chińska waluta stanowi ponad 12% międzynarodowych rezerw walutowych Rosji.

Zarówno Chiny, jak i Rosja chcą zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiego systemu finansowego w obliczu sankcji Waszyngtonu, które mogą ograniczyć transakcje dolarowe lub dostęp do międzynarodowych mechanizmów płatniczych, takich jak SWIFT.

Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała na sesji parlamentarnej dwa lata temu, że polityka dedolaryzacji jest potrzebna, aby „złagodzić zewnętrzne zagrożenia Rosji o charakterze zarówno gospodarczym, jak i politycznym”. Z kolei Fang Xinghai, wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, powiedział w zeszłym roku na forum Caixin w Pekinie, że internacjonalizacja juana może pomóc złagodzić ograniczenia przy organizacji dużych projektów, takich jak Inicjatywa Pasa i Szlaku, spowodowanych uzależnieniem od obcej waluty.

Intensywny dialog między chińskimi i rosyjskimi przywódcami rozpoczął się tydzień po tym, jak Putin i prezydent USA Joe Biden odbyli wideoszczyt mający na celu zażegnanie kryzysu na Ukrainie wywołanego przez masowe nagromadzenie rosyjskich wojsk na granicy.

Xi powiedział także Putinowi, że Chiny zawsze będą wspierać wysiłki Rosji na rzecz utrzymania długoterminowej stabilności kraju, podczas gdy Putin poparł podejście Pekinu do Tajwanu, który Chiny postrzegają jako oderwaną prowincję. Xi powiedział również, że oba narody powinny dalej promować współpracę energetyczną i rozwój energii odnawialnej.

SCMP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA