fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny i Rosja kładą ręce na potężnych złożach gazu

Chiny i Rosja kładą ręce na potężnych złożach gazu

W irańskiej części Morza Kaspijskiego odkryto potężne złożą gazu Chalous.

Wstępne szacunki mówią, że ilość zgromadzonego w nich surowca jest w stanie zapewnić 20 proc. zapotrzebowania na gaz Europy. Dotychczas głównymi złożami gazu w Iranie były South Pars, położone w Zatoce Perskiej.

Eksploatacja Chalous ma być realizowana przez irańskie przedsiębiorstwo Khazar Exploration and Production Company (KEPCO), które będzie w zakresie finansowym i technicznym współpracować ze spółkami z Rosji i Chin.

Rosję, Chiny i Iran łączy szereg umów i ustaleń związanych zarówno z zasadami wydobycia surowców na Morzu Kaspijskim, jak i m.in. z pozwoleniami na korzystanie ze swoich portów czy lotnisk. Poza tym te trzy państwa w wielu aspektach koordynują swoje polityki gospodarcze, bezpieczeństwa i obronne. Na mocy tych porozumień Moskwa ma znaczny wpływ na to, gdzie i za jaką cenę jest sprzedawany irański gaz.

Szacuje się, że Iran ma drugie na świecie – po Rosji – złoża gazu ziemnego (17 proc. globalnych zasobów) .

oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA