fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny i Rosja kładą ręce na potężnych złożach gazu

Chiny i Rosja kładą ręce na potężnych złożach gazu

W irańskiej części Morza Kaspijskiego odkryto potężne złożą gazu Chalous.

Wstępne szacunki mówią, że ilość zgromadzonego w nich surowca jest w stanie zapewnić 20 proc. zapotrzebowania na gaz Europy. Dotychczas głównymi złożami gazu w Iranie były South Pars, położone w Zatoce Perskiej.

Eksploatacja Chalous ma być realizowana przez irańskie przedsiębiorstwo Khazar Exploration and Production Company (KEPCO), które będzie w zakresie finansowym i technicznym współpracować ze spółkami z Rosji i Chin.

Rosję, Chiny i Iran łączy szereg umów i ustaleń związanych zarówno z zasadami wydobycia surowców na Morzu Kaspijskim, jak i m.in. z pozwoleniami na korzystanie ze swoich portów czy lotnisk. Poza tym te trzy państwa w wielu aspektach koordynują swoje polityki gospodarcze, bezpieczeństwa i obronne. Na mocy tych porozumień Moskwa ma znaczny wpływ na to, gdzie i za jaką cenę jest sprzedawany irański gaz.

Szacuje się, że Iran ma drugie na świecie – po Rosji – złoża gazu ziemnego (17 proc. globalnych zasobów) .

oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA