fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEkologiaChiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem...

Chiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem…

Przywódcy Chin, Rosji i Arabii Saudyjskiej, nie pojawili się na szczycie państw G20, na którym wyznaczono kolejne globalne cele w walce z ociepleniem klimatu.

W wspólnej deklaracji przedstawiciele 20 najpotężniejszych państw świata oraz Unii Europejskiej ogłosili, iż osiągnięcie zerowej emisji zanieczyszczeń nastąpi do połowy obecnego stulecia, ale bez podawania konkretnego roku. Wcześniej Unia Europejska i USA mówiły tu o 2050, a Rosja, Chiny i Arabia Saudyjska o 2060 roku.

Jednocześnie państwa G20 podjęły w Rzymie decyzje o wstrzymaniu inwestycji w nowe elektrownie węglowe poza swoimi granicami. Ma to nastąpić do końca obecnego roku. Brak jednak podobnego stanowiska dotyczącego ich rozwoju we własnych krajach.

Do 2023 roku przesunięto też termin uruchomienia funduszu o wartości 100 mld dolarów, z którego mają być finansowane „zielone” przedsięwzięcia w uboższych krajach.

Joe Biden twierdzi, że „rozczarowujący” jest fakt iż Xi Jinping i Władimir Putin nie podjęli żadnych konkretnych zobowiązań, wobec redukcji emisji dwutlenku węgla w swoich państwach.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nazwał efekty szczytu „kroplami w szybko ocieplającym się oceanie”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przyznał, że osiągnięte porozumienie „nie jest wystarczające” ale jednocześnie patrzy z nadzieją w przyszłość.

Teraz przedstawiciele globalnych potęg przenoszą się do Glasgow na konferencje klimatyczną COP26 organizowaną przez ONZ.

Obecnie największym globalnym emitentem CO2 są Chiny, odpowiadające za 29% jego globalnej emisji. Kolejne miejsca zajmują USA (14%), Indie (7%) i Rosja (4,6%).

BBC, startribune.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA

UE zakaże małych opakowań cukru, sosów i kosmetyków

Unia Europejska chce wprowadzić nie tylko zakaz opakowań na warzywa i owoce czy na jedzenie i napoje spożywane w lokalach, ale zamierza także zakazać małych opakowań cukru, sosów i przypraw oraz kosmetyków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA