fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaChiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem...

Chiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem…

Przywódcy Chin, Rosji i Arabii Saudyjskiej, nie pojawili się na szczycie państw G20, na którym wyznaczono kolejne globalne cele w walce z ociepleniem klimatu.

W wspólnej deklaracji przedstawiciele 20 najpotężniejszych państw świata oraz Unii Europejskiej ogłosili, iż osiągnięcie zerowej emisji zanieczyszczeń nastąpi do połowy obecnego stulecia, ale bez podawania konkretnego roku. Wcześniej Unia Europejska i USA mówiły tu o 2050, a Rosja, Chiny i Arabia Saudyjska o 2060 roku.

Jednocześnie państwa G20 podjęły w Rzymie decyzje o wstrzymaniu inwestycji w nowe elektrownie węglowe poza swoimi granicami. Ma to nastąpić do końca obecnego roku. Brak jednak podobnego stanowiska dotyczącego ich rozwoju we własnych krajach.

Do 2023 roku przesunięto też termin uruchomienia funduszu o wartości 100 mld dolarów, z którego mają być finansowane „zielone” przedsięwzięcia w uboższych krajach.

Joe Biden twierdzi, że „rozczarowujący” jest fakt iż Xi Jinping i Władimir Putin nie podjęli żadnych konkretnych zobowiązań, wobec redukcji emisji dwutlenku węgla w swoich państwach.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nazwał efekty szczytu „kroplami w szybko ocieplającym się oceanie”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przyznał, że osiągnięte porozumienie „nie jest wystarczające” ale jednocześnie patrzy z nadzieją w przyszłość.

Teraz przedstawiciele globalnych potęg przenoszą się do Glasgow na konferencje klimatyczną COP26 organizowaną przez ONZ.

Obecnie największym globalnym emitentem CO2 są Chiny, odpowiadające za 29% jego globalnej emisji. Kolejne miejsca zajmują USA (14%), Indie (7%) i Rosja (4,6%).

BBC, startribune.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA