fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaEkologiaChiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem...

Chiny i Rosja „migają się” od walki z tzw. globalnym ociepleniem…

Przywódcy Chin, Rosji i Arabii Saudyjskiej, nie pojawili się na szczycie państw G20, na którym wyznaczono kolejne globalne cele w walce z ociepleniem klimatu.

W wspólnej deklaracji przedstawiciele 20 najpotężniejszych państw świata oraz Unii Europejskiej ogłosili, iż osiągnięcie zerowej emisji zanieczyszczeń nastąpi do połowy obecnego stulecia, ale bez podawania konkretnego roku. Wcześniej Unia Europejska i USA mówiły tu o 2050, a Rosja, Chiny i Arabia Saudyjska o 2060 roku.

Jednocześnie państwa G20 podjęły w Rzymie decyzje o wstrzymaniu inwestycji w nowe elektrownie węglowe poza swoimi granicami. Ma to nastąpić do końca obecnego roku. Brak jednak podobnego stanowiska dotyczącego ich rozwoju we własnych krajach.

Do 2023 roku przesunięto też termin uruchomienia funduszu o wartości 100 mld dolarów, z którego mają być finansowane „zielone” przedsięwzięcia w uboższych krajach.

Joe Biden twierdzi, że „rozczarowujący” jest fakt iż Xi Jinping i Władimir Putin nie podjęli żadnych konkretnych zobowiązań, wobec redukcji emisji dwutlenku węgla w swoich państwach.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nazwał efekty szczytu „kroplami w szybko ocieplającym się oceanie”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przyznał, że osiągnięte porozumienie „nie jest wystarczające” ale jednocześnie patrzy z nadzieją w przyszłość.

Teraz przedstawiciele globalnych potęg przenoszą się do Glasgow na konferencje klimatyczną COP26 organizowaną przez ONZ.

Obecnie największym globalnym emitentem CO2 są Chiny, odpowiadające za 29% jego globalnej emisji. Kolejne miejsca zajmują USA (14%), Indie (7%) i Rosja (4,6%).

BBC, startribune.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA