fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny i USA chcą wspólnie obniżyć ceny paliwa na świecie

Chiny i USA chcą wspólnie obniżyć ceny paliwa na świecie

Waszyngton i Pekin zawarły nieoficjalne porozumienie, na podstawie którego uwolnią na rynku część ze swoich rezerw ropy naftowej.

Decyzja została podjęta po serii nieformalnych rozmów przedstawicieli obydwu krajów.

Działania te mają mieć miejsce na początku lutego, gdy zaczyna się święto Chińskiego Nowego Roku. Ich celem jest zwiększenie podaży surowca, a tym samym obniżenie jego cen.

Chiny miały zgodzić się na dwa progi cen ropy (75 i 85 dolarów za baryłkę), od których poziomu uzależniają ilość paliwa z własnych rezerw, które sprzedadzą na rynku w najbliższych dniach. Obecne ceny oscylują w pobliżu tego drugiego progu.

Podobne działania zapowiadają też Japonia i Korea Południowa.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA