Firma z Państwa Środka będzie produkować lit w południowoamerykańskim państwie.

Spółka Zijin Mining Group Company Limited zainwestuje 380 milionów dolarów w fabrykę węglanu litu. Przedsięwzięcie będzie realizowane za pośrednictwem lokalnej, zależnej firmy Liex. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w obecnym roku, a start produkcji w przyszłym.

Projekt będzie realizowany w rejonie góry Tres Quebradas znajdującej się w północnej prowincji Catamarca w Argentynie. Pierwotnie ma produkować 20 tysięcy ton węglanu litu rocznie, ale w dalszej perspektywie ten wolumen może ulec podwojeniu.

Argentyna – wraz z Chile i Boliwią – leży w tzw. południowoamerykańskim „trójkącie litowym”, czyli regionie kontynentu szczególnie bogatym w złoża tego metalu. Jednocześnie jest jego czwartym producentem na świecie.

Chińczycy z Zijin Mining Group Company Limited zapowiadają już kolejne inwestycje w Argentynie, których celem będzie wydobycie miedzi i złota.

Lit od 2021 roku znajduje się na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej, czyli strategicznie ważnych dla jej poprawnego funkcjonowania i rozwoju gospodarczego. Używa się go m.in. w produkcji baterii czy akumulatorów.

Reuters

Poprzedni artykułChiny poparły prawo Argentyny do Falklandów
Następny artykułLeasing dominującym źródłem finansowania polskich MŚP