fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny kładą rękę na strategicznych surowcach w Argentynie

Chiny kładą rękę na strategicznych surowcach w Argentynie

Firma z Państwa Środka będzie produkować lit w południowoamerykańskim państwie.

Spółka Zijin Mining Group Company Limited zainwestuje 380 milionów dolarów w fabrykę węglanu litu. Przedsięwzięcie będzie realizowane za pośrednictwem lokalnej, zależnej firmy Liex. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w obecnym roku, a start produkcji w przyszłym.

Projekt będzie realizowany w rejonie góry Tres Quebradas znajdującej się w północnej prowincji Catamarca w Argentynie. Pierwotnie ma produkować 20 tysięcy ton węglanu litu rocznie, ale w dalszej perspektywie ten wolumen może ulec podwojeniu.

Argentyna – wraz z Chile i Boliwią – leży w tzw. południowoamerykańskim „trójkącie litowym”, czyli regionie kontynentu szczególnie bogatym w złoża tego metalu. Jednocześnie jest jego czwartym producentem na świecie.

Chińczycy z Zijin Mining Group Company Limited zapowiadają już kolejne inwestycje w Argentynie, których celem będzie wydobycie miedzi i złota.

Lit od 2021 roku znajduje się na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej, czyli strategicznie ważnych dla jej poprawnego funkcjonowania i rozwoju gospodarczego. Używa się go m.in. w produkcji baterii czy akumulatorów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA