Władze Państwa Środka podjęły decyzje o utworzeniu jednego z największych na świecie konglomeratu, zajmującego się eksploatacją metali ziem rzadkich.

Nowe przedsiębiorstwo będzie się nazywać China Rare Earth Group, a jego siedziba znajdzie się w prowincji Jiangxi, gdzie są zlokalizowane bogate złoża surowców naturalnych.

Firma powstanie w wyniku fuzji już działających organizacji: China Minmetals Corp. , Aluminium Corp. of China Ltd. i Ganzhou Rare Earth Group Co. Celem konsolidacji jest wzmocnienie pozycji cenowej Chin na rynku międzynarodowym oraz zakończenie wzajemnej konkurencji między tymi podmiotami.

Według różnych szacunków, Chiny wydobywają między 55- 70 procent światowych zasobów metali ziem rzadkich, a przetwarzają 85- 90% z nich.

Metale ziem rzadkich to nazwa 17 pierwiastków wykorzystywanych przy produkcji komponentów do samochodów elektrycznych, smarftonów czy systemów obrony przeciwrakietowej.

Przypuszcza się, że Chiny mogą starać się wykorzystać swoją dominującą pozycję w ich produkcji do realizacji celów geopolitycznych.

WSJ

Poprzedni artykułRośnie emigracja zarobkowa Polaków
Następny artykułBogacze tracą miliardy na skutek chińskich regulacji