fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny kontra celebryci

Chiny kontra celebryci

Władze chińskich prowincji nakazały celebrytom i livestreamerom do końca roku zgłaszać przestępstwa związane z podatkami, dzięki czemu mogą uniknąć kar. Stało się to kilka dni po tym, jak chińska „królowa transmisji na żywo” Viya została ukarana grzywną w wysokości 210 milionów dolarów za uchylanie się od płacenia podatków.

Czołowa chińska streamerka e-commerce Viya (prawdziwe nazwisko Huang Wei), została ukarana przez urząd podatkowy w Hangzhou za ukrywanie dochodów osobistych i inne przestępstwa popełnione w 2019 i 2020 roku.

Urzędnicy podatkowi z najlepiej prosperujących gospodarczo miast i prowincji Chin (m.in. Pekinu, Szanghaju, Guangdong, Zhejiang i Jiangsu) umieścili na swoich stronach internetowych identyczne ogłoszenia nakazujące celebrytom i livestreamerom „przeprowadzenie samokontroli wszelkich wykroczeń związanych z podatkami, naprawienie tych problemów i zgłoszenie się do odpowiednich organów podatkowych”, dzięki czemu mogą uniknąć kar lub będą one łagodniejsze. Łącznie te miasta i prowincje wytwarzają ponad połowę PKB Chin i mieszka w nich zdecydowana większość dobrze zarabiających celebrytów i livestreamerów w tym kraju.

Celebryci i livestremerzy, po gigantach Big Tech, firmach zajmujących się prywatną edukacją i platformach mediów społecznościowych, są kolejną grupą, na której skupiły się chińskie władze, stosując wobec nich działania prawne. Pekin uzasadnia je realizacją polityki „wspólnego dobrobytu”, a przeszkodę dla jego osiągnięcia widzi w nierównościach ekonomicznych, które zagrażają wzrostowi gospodarczemu kraju i legitymizacji rządów Partii Komunistycznej.

Działania chińskich władz mają także charakter społeczny i „wychowawczy”. Dotyczą m.in „walki z kulturą celebrycką” i hołubieniem gwiazd w Internecie, a także utrwalaniem „zniewieściałych wzorców męskości wśród celebrytów”, czy „nienaturalnych kanonów urody”.

Już wcześniej uchylanie się od płacenia podatków pogrążyło karierę kilku znanych postaci z chińskiej branży rozrywkowej. Jednak ostatnie komunikaty podkreślają szeroko zakrojony i systematyczny charakter działań.

Już we wrześniu Państwowa Administracja Podatkowa wydała podobne zawiadomienie ogłaszające „środki mające na celu wzmocnienie administracji podatkowej w sektorze rozrywki, w tym transmisji na żywo”. Według państwowych mediów od tego czasu ponad 1000 osób z sektora rozrywki zapłaciło zaległości podatkowe.

Chiny mają największą na świecie branżę livestreamingu. W kraju jest ponad 400 milionów vlogerów. Ocenia się, że chiński rynek zakupów online na żywo wart jest w Chinach 60 miliardów dolarów. Sama Vija zarobiła w 2018 r. ponad 4 mln dolarów, a w kwietniu zeszłego roku sprzedała podczas jednej z aukcji start rakiety za 5,6 mln dolarów. Jej aukcje oglądało miesięcznie dziesiątki milionów osób. Obecnie jej media społecznościowe, w związku z oskarżeniami o niepłacenie podatków, zostały zablokowane, a ona sama za to przeprosiła i zapowiedziała uregulowanie zaległości.

Reuters/Bloomberg/BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA