fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny kupują rosyjską ropę w promocyjnych cenach

Chiny kupują rosyjską ropę w promocyjnych cenach

Po kilku tygodniach przerwy chińskie przedsiębiorstwa paliwowe wznowiły import rosyjskiej ropy.

PetroChina i Sinopec wstrzymały dostawy ropy z Federacji Rosyjskiej w grudniu, gdy Unia Europejska wprowadziła maksymalną cenę na zakup surowca z tego państwa. Teraz import został wznowiony. PetroChina otrzyma jeszcze w obecnym miesiącu 1,5 mln baryłek ropy Ural. Trafią one do rafinerii w Qinzhou, która może przyjąć 200 tys. baryłek dziennie.

Do publicznej informacji nie trafiły jeszcze dane o ilości i miejscu dostarczenia ropy, która zostanie sprowadzona przez drugi chiński koncern naftowy, firmę Sinopec.

Przedsiębiorstwa otrzymują surowiec od pośredników zajmujących się regulowaniem płatności, transportem oraz ubezpieczeniem ładunku. Aby dostawy były zgodne z międzynarodowymi sankcjami konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających m.in. to, że ropę nabyto w cenie mniejszej niż 60 dolarów za baryłkę. Obecnie kwoty płacone przez Chińczyków są znacznie poniżej tego pułapu.

Podczas gdy w listopadzie rosyjska ropa Ural była o 7 dolarów tańsza od ropy Brent wydobywanej na Morzu Północnym, to obecnie różnica ta wynosi już 13 dolarów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA