W latach 2018-2020 Chiny opublikowały 23,4 proc. artykułów naukowych na świecie, wyprzedzając w tym USA i Niemcy. Raport opublikowany przez Japoński Narodowy Instytut Polityki Naukowej i Technologicznej (NISTP) wykazał również, że badania chińskie stanowiły 27 proc. z najczęściej cytowanych artykułów na świecie, co oznacza wynik lepszy od Amerykanów i Brytyjczyków.

seagul/Pixabay

Według raportu Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, jako światowy lider zarówno pod względem wyników badań naukowych, jak i badań „o dużym wpływie”. Raport wykazał, że Chiny publikują obecnie największą liczbę artykułów naukowych rocznie, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Niemcy.

Dane zostały oparte na średnich rocznych z lat 2018-2020 i pochodzą z informacji  zebranych przez firmę analityczną Clarivate.

Według raportu Chiny publikowały rocznie średnio 407 181 artykułów naukowych – w porównaniu do 293 434 w amerykańskich czasopismach naukowych.

Dotyczyły one głównie takich dziedzin jak: materiałoznawstwo, chemia, inżynieria i matematyka, podczas gdy naukowcy amerykańscy byli bardziej płodni w badaniach nad medycyną kliniczną, podstawowymi naukami przyrodniczymi i fizyką.

Według raportu Stany Zjednoczone nadal wydają więcej na badania i rozwój w sektorach korporacyjnym i uniwersyteckim niż jakikolwiek inny kraj. Chiny mają z kolei w tych sektorach największą liczbę badaczy. W sektorze przedsiębiorstw Stany Zjednoczone i Chiny są na podobnym poziomie i oba kraje wykazują szybki wzrost.

The Guardian/KR

Poprzedni artykułSusza szkodzi polskiej gospodarce
Następny artykułOrganizacje spożywcze apelują do premiera