fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaChiny liderem w licznie publikacji naukowych

Chiny liderem w licznie publikacji naukowych

W latach 2018-2020 Chiny opublikowały 23,4 proc. artykułów naukowych na świecie, wyprzedzając w tym USA i Niemcy. Raport opublikowany przez Japoński Narodowy Instytut Polityki Naukowej i Technologicznej (NISTP) wykazał również, że badania chińskie stanowiły 27 proc. z najczęściej cytowanych artykułów na świecie, co oznacza wynik lepszy od Amerykanów i Brytyjczyków.

Według raportu Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, jako światowy lider zarówno pod względem wyników badań naukowych, jak i badań „o dużym wpływie”. Raport wykazał, że Chiny publikują obecnie największą liczbę artykułów naukowych rocznie, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Niemcy.

Dane zostały oparte na średnich rocznych z lat 2018-2020 i pochodzą z informacji  zebranych przez firmę analityczną Clarivate.

Według raportu Chiny publikowały rocznie średnio 407 181 artykułów naukowych – w porównaniu do 293 434 w amerykańskich czasopismach naukowych.

Dotyczyły one głównie takich dziedzin jak: materiałoznawstwo, chemia, inżynieria i matematyka, podczas gdy naukowcy amerykańscy byli bardziej płodni w badaniach nad medycyną kliniczną, podstawowymi naukami przyrodniczymi i fizyką.

Według raportu Stany Zjednoczone nadal wydają więcej na badania i rozwój w sektorach korporacyjnym i uniwersyteckim niż jakikolwiek inny kraj. Chiny mają z kolei w tych sektorach największą liczbę badaczy. W sektorze przedsiębiorstw Stany Zjednoczone i Chiny są na podobnym poziomie i oba kraje wykazują szybki wzrost.

The Guardian/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA