fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaFinanseChiny luzują politykę pieniężną, inaczej niż reszta świata

Chiny luzują politykę pieniężną, inaczej niż reszta świata

Po tym, jak w poniedziałek Ludowy Bank Chin obniżył koszt pieniądza udostępnianego bankom, w czwartek dostosował stopy procentowe będące podstawą kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Państwo Środka luzuje politykę pieniężną, podczas gdy inne kraje zacieśniają podejście bądź się do tego szykują albo trwają na dotychczasowym stanowisku - informuje portal Bankier.pl.

Roczna stopa pożyczkowa (LPR) została obniżona do 3,7 proc. z 3,8 proc., a pięcioletnia – do 4,6 proc. z 4,65 proc. – podał chiński bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy jasny sygnał luzowania polityki otrzymali w poniedziałek, gdy Pekin ściął o 10 pb. koszt pieniądza udostępnianego bankom w ramach pożyczek jednorocznych, a także siedmiodniowych reverse repo. Było to drugie cięcie stopy rocznej z rzędu – w grudniu została obniżona o 5 pb. Natomiast stopa pięcioletnia została zredukowana po raz pierwszy od kwietnia 2020 r.

Pekin obniża koszty obsługi długu w obliczu spowolnienia gospodarczego za Murem i schłodzenia tamtejszego rynku nieruchomości przy oficjalnej inflacji CPI (w przemyśle) na poziomie 1,5 proc., a PPI (dla konsumenta): ponad 10 proc.

Jak zauważa bankier.pl, skala redukcji odzwierciedla ostrożne nastawienie chińskich władz, które starają się pogodzić krótko i średniookresową stabilizację zwalniającej gospodarki z długookresowymi, niezbędnymi reformami. Tym niemniej nastawienie Ludowego Banku Chin jest odwrotne niż stanowisko amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czyli najważniejszego banku centralnego świata. Rozjazd w politykach pieniężnych pomiędzy dwiema głównymi gospodarkami ma istotny wpływ na globalne rynki finansowe.

Obniżka stóp procentowych wsparła dobre nastroje na giełdzie w Hongkongu. Hang Seng zyskał przeszło 3 proc. O ponad 4 proc. zwyżkowały indeksy chińskich deweloperów oraz indeksu zrzeszającego spółki technologiczne.

bankier.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA