Po tym, jak w poniedziałek Ludowy Bank Chin obniżył koszt pieniądza udostępnianego bankom, w czwartek dostosował stopy procentowe będące podstawą kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Państwo Środka luzuje politykę pieniężną, podczas gdy inne kraje zacieśniają podejście bądź się do tego szykują albo trwają na dotychczasowym stanowisku – informuje portal Bankier.pl.

Roczna stopa pożyczkowa (LPR) została obniżona do 3,7 proc. z 3,8 proc., a pięcioletnia – do 4,6 proc. z 4,65 proc. – podał chiński bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy jasny sygnał luzowania polityki otrzymali w poniedziałek, gdy Pekin ściął o 10 pb. koszt pieniądza udostępnianego bankom w ramach pożyczek jednorocznych, a także siedmiodniowych reverse repo. Było to drugie cięcie stopy rocznej z rzędu – w grudniu została obniżona o 5 pb. Natomiast stopa pięcioletnia została zredukowana po raz pierwszy od kwietnia 2020 r.

Pekin obniża koszty obsługi długu w obliczu spowolnienia gospodarczego za Murem i schłodzenia tamtejszego rynku nieruchomości przy oficjalnej inflacji CPI (w przemyśle) na poziomie 1,5 proc., a PPI (dla konsumenta): ponad 10 proc.

Jak zauważa bankier.pl, skala redukcji odzwierciedla ostrożne nastawienie chińskich władz, które starają się pogodzić krótko i średniookresową stabilizację zwalniającej gospodarki z długookresowymi, niezbędnymi reformami. Tym niemniej nastawienie Ludowego Banku Chin jest odwrotne niż stanowisko amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czyli najważniejszego banku centralnego świata. Rozjazd w politykach pieniężnych pomiędzy dwiema głównymi gospodarkami ma istotny wpływ na globalne rynki finansowe.

Obniżka stóp procentowych wsparła dobre nastroje na giełdzie w Hongkongu. Hang Seng zyskał przeszło 3 proc. O ponad 4 proc. zwyżkowały indeksy chińskich deweloperów oraz indeksu zrzeszającego spółki technologiczne.

bankier.pl/KR

Poprzedni artykułNie będzie nowych przyłączy gazowych!
Następny artykułFikcyjne samozatrudnienie powszechne w Polsce