fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseChiny luzują politykę pieniężną, inaczej niż reszta świata

Chiny luzują politykę pieniężną, inaczej niż reszta świata

Po tym, jak w poniedziałek Ludowy Bank Chin obniżył koszt pieniądza udostępnianego bankom, w czwartek dostosował stopy procentowe będące podstawą kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Państwo Środka luzuje politykę pieniężną, podczas gdy inne kraje zacieśniają podejście bądź się do tego szykują albo trwają na dotychczasowym stanowisku - informuje portal Bankier.pl.

Roczna stopa pożyczkowa (LPR) została obniżona do 3,7 proc. z 3,8 proc., a pięcioletnia – do 4,6 proc. z 4,65 proc. – podał chiński bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy jasny sygnał luzowania polityki otrzymali w poniedziałek, gdy Pekin ściął o 10 pb. koszt pieniądza udostępnianego bankom w ramach pożyczek jednorocznych, a także siedmiodniowych reverse repo. Było to drugie cięcie stopy rocznej z rzędu – w grudniu została obniżona o 5 pb. Natomiast stopa pięcioletnia została zredukowana po raz pierwszy od kwietnia 2020 r.

Pekin obniża koszty obsługi długu w obliczu spowolnienia gospodarczego za Murem i schłodzenia tamtejszego rynku nieruchomości przy oficjalnej inflacji CPI (w przemyśle) na poziomie 1,5 proc., a PPI (dla konsumenta): ponad 10 proc.

Jak zauważa bankier.pl, skala redukcji odzwierciedla ostrożne nastawienie chińskich władz, które starają się pogodzić krótko i średniookresową stabilizację zwalniającej gospodarki z długookresowymi, niezbędnymi reformami. Tym niemniej nastawienie Ludowego Banku Chin jest odwrotne niż stanowisko amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czyli najważniejszego banku centralnego świata. Rozjazd w politykach pieniężnych pomiędzy dwiema głównymi gospodarkami ma istotny wpływ na globalne rynki finansowe.

Obniżka stóp procentowych wsparła dobre nastroje na giełdzie w Hongkongu. Hang Seng zyskał przeszło 3 proc. O ponad 4 proc. zwyżkowały indeksy chińskich deweloperów oraz indeksu zrzeszającego spółki technologiczne.

bankier.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA