Stanowisko prezydenta zostanie zachowane podczas trzeciej kadencji przez Xi Jinpinga. Oddało na niego głosy 2936 delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Trzech było przeciwko, a ośmiu wstrzymało się od głosu. Władza tego polityka wynika jednak przede wszystkim z zajmowania również stanowiska sekretarza generalnego Partii Komunistycznej oraz przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej.
Zmiana nastąpiła jednak na fotelu szefa rządu, gdzie po 10 latach pełnienia tego stanowiska Li Keqiang został zastąpiony przez Li Qiang.
Nowy premier nie ma doświadczenia na stanowiskach w administracji centralnej. Dobrze zna się jednak z prezydentem, ponieważ został jego zastępcą, gdy Xi Jinping był szefem oddziału Komunistycznej Partii Chin w mieście Zhejiang między 2002, a 2007 rokiem. Następnie sam Li Qiang pełnił obowiązki lidera partyjnych struktur w ważnych dla gospodarki całego kraju regionach Jiangsu i Szanghaju.
Nowy premier ma opinię polityka sprzyjającego możliwie szerokiej wolności w prowadzeniu działalności gospodarczej przez firmy. Wiele razy doceniał wkład przedsiębiorców w rozwój zarządzanych przez siebie regionów. Jednocześnie bardzo szeroko sprzyjał zagranicznym firmom w realizacji kolejnych inwestycji.
scmp.com, apnews.com