fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny mocno obecne gospodarczo na Ukrainie

Chiny mocno obecne gospodarczo na Ukrainie

Chiny w 2019 r. stały się największym partnerem handlowym Ukrainy, wyprzedzając Rosję – wynika z danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy. Ukraina odgrywa także kluczową rolę w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku. Stosunki handlowe między Chinami a naszym wschodnim sąsiadem znacznie się rozwinęły od wizyty w Chinach ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2013 r.

Ukraiński eksport do Chin, głównie towarów takich jak ruda żelaza, kukurydza i olej słonecznikowy wyniósł w 2021 r. 8,0 mld USD, podczas gdy import z Chin, głównie maszyn i towarów konsumpcyjnych 10,97 mld USD – wynika z danych. Chiny stały się największym importerem jęczmienia ukraińskiego w latach 2020-21. Według chińskich danych celnych około 30 proc. importu kukurydzy do Chin w zeszłym roku (ponad 8 mln ton) pochodziło z Ukrainy.

Zwiększony handel dwustronny ułatwił również uruchomienie bezpośrednich usług kolejowych przewozów towarowych między tymi krajami, chociaż ich częstotliwość pozostaje niska. Ukraina jest również przystankiem usługi China-Europe Railway Express, która pomogła złagodzić logistyczne bóle głowy chińskich firm podczas pandemii COVID-19.

Ukraina także jest ważnym węzłem w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, do której Kijów dołączył w 2017 r. W 2020 r. obie strony podpisały porozumienie o zacieśnieniu współpracy w m.in. w zakresie finansowania i budowy projektów infrastrukturalnych.

Do dużych chińskich firm działających na Ukrainie należą: państwowy konglomerat spożywczy COFCO Corp (CNCOF.UL), państwowe firmy budowlane China Pacific Construction Group i China Harbor Engineering Co (CHEC) oraz gigant telekomunikacyjny Huawei Technologies.

Według chińskich danych, bezpośrednie inwestycje chińskich firm na Ukrainie wyniosły do końca 2019 r. 150 mln dolarów. Według danych ambasady Ukrainy w Chinach w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. chińskie firmy zainwestowały 75,7 mln dolarów w projekty na Ukrainie.

COFCO w 2016 r. uruchomiło terminal zbożowy w porcie morskim w Nikołajewie o wartości 75 mln dolarów. W 2019 r. CHEC zakończył projekt pogłębiania w porcie Czarnomorsk. Z kolei China Pacific Construction Group w 2017 r. podpisała umowę na budowę linii metra w stolicy Kijowa, a Huawei, który pomógł Ukrainie w rozwoju sieci komórkowych, wygrał w 2019 r. przetarg na instalację sieci 4G w kijowskim metrze. Huawei został także wybrany w 2020 r., aby zapewnić i poprawić cyberobronę i cyberbezpieczeństwo na Ukrainie.

W 2021 r. China Longyuan Power Group Corporation – największy w kraju producent energii wiatrowej – zbudował i uruchomił dużą farmę wiatrową w mieście Jużne. Power Construction Corp of China podpisał również umowę na budowę elektrowni wiatrowej o mocy 800 MW o wartości 1 mld dolarów z lokalnymi partnerami w Doniecku, który byłby największym lądowym parkiem wiatrowym w Europie.

Nie każda inwestycja przebiegła gładko. Ukraina poinformowała w zeszłym roku, że wstrzyma przejęcie lokalnego producenta silników lotniczych przez chińską firmę lotniczą Skyrizon z powodu obaw USA o przymusowe transfery technologii do Chin.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA