Ukraiński eksport do Chin, głównie towarów takich jak ruda żelaza, kukurydza i olej słonecznikowy wyniósł w 2021 r. 8,0 mld USD, podczas gdy import z Chin, głównie maszyn i towarów konsumpcyjnych 10,97 mld USD – wynika z danych. Chiny stały się największym importerem jęczmienia ukraińskiego w latach 2020-21. Według chińskich danych celnych około 30 proc. importu kukurydzy do Chin w zeszłym roku (ponad 8 mln ton) pochodziło z Ukrainy.
Zwiększony handel dwustronny ułatwił również uruchomienie bezpośrednich usług kolejowych przewozów towarowych między tymi krajami, chociaż ich częstotliwość pozostaje niska. Ukraina jest również przystankiem usługi China-Europe Railway Express, która pomogła złagodzić logistyczne bóle głowy chińskich firm podczas pandemii COVID-19.
Ukraina także jest ważnym węzłem w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, do której Kijów dołączył w 2017 r. W 2020 r. obie strony podpisały porozumienie o zacieśnieniu współpracy w m.in. w zakresie finansowania i budowy projektów infrastrukturalnych.
Do dużych chińskich firm działających na Ukrainie należą: państwowy konglomerat spożywczy COFCO Corp (CNCOF.UL), państwowe firmy budowlane China Pacific Construction Group i China Harbor Engineering Co (CHEC) oraz gigant telekomunikacyjny Huawei Technologies.
Według chińskich danych, bezpośrednie inwestycje chińskich firm na Ukrainie wyniosły do końca 2019 r. 150 mln dolarów. Według danych ambasady Ukrainy w Chinach w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. chińskie firmy zainwestowały 75,7 mln dolarów w projekty na Ukrainie.
COFCO w 2016 r. uruchomiło terminal zbożowy w porcie morskim w Nikołajewie o wartości 75 mln dolarów. W 2019 r. CHEC zakończył projekt pogłębiania w porcie Czarnomorsk. Z kolei China Pacific Construction Group w 2017 r. podpisała umowę na budowę linii metra w stolicy Kijowa, a Huawei, który pomógł Ukrainie w rozwoju sieci komórkowych, wygrał w 2019 r. przetarg na instalację sieci 4G w kijowskim metrze. Huawei został także wybrany w 2020 r., aby zapewnić i poprawić cyberobronę i cyberbezpieczeństwo na Ukrainie.
W 2021 r. China Longyuan Power Group Corporation – największy w kraju producent energii wiatrowej – zbudował i uruchomił dużą farmę wiatrową w mieście Jużne. Power Construction Corp of China podpisał również umowę na budowę elektrowni wiatrowej o mocy 800 MW o wartości 1 mld dolarów z lokalnymi partnerami w Doniecku, który byłby największym lądowym parkiem wiatrowym w Europie.
Nie każda inwestycja przebiegła gładko. Ukraina poinformowała w zeszłym roku, że wstrzyma przejęcie lokalnego producenta silników lotniczych przez chińską firmę lotniczą Skyrizon z powodu obaw USA o przymusowe transfery technologii do Chin.
Reuters/KR