fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny twierdzą, że stały się – wyprzedziwszy Japonię – największym na świecie eksporterem samochodów. Według oficjalnych danych w I kwartale br. wyeksportowały 1,07 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. W tym samym czasie japoński eksport pojazdów wyniósł 954 185, po wzroście o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chiński eksport napędzany jest popytem na samochody elektryczne i sprzedażą aut do Rosji. W ubiegłym roku Chiny wyprzedziły Niemcy i stały się drugim co do wielkości – po Japonii – eksporterem samochodów na świecie. Według Chińskiej Generalnej Administracji Celnej Chiny wyeksportowały w 2022 roku 3,2 miliona pojazdów, a Niemcy 2,6 miliona.

Chiny stawiają na samochody elektryczne

Zdaniem ekspertów w rozwoju chińskiego przemysłu motoryzacyjnego pomaga odchodzenie od paliw kopalnych, w odpowiedzi na co kraj przestawił się na produkcję samochodów elektrycznych.

W I kwartale tego roku chiński eksport pojazdów na nową energię (NEV), w tym samochodów elektrycznych, wzrósł o ponad 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do czołowych chińskich eksporterów pojazdów NEV należą: chińskie ramię Tesli, SAIC – właściciel marki MG, a także BYD wspierany przez amerykańskiego inwestora Warrena Buffetta.

Tesla ma ogromny zakład produkcyjny w Szanghaju, który eksportuje m.in. do Japonii i Europy. Fabryka Gigafactory Tesli jest obecnie w stanie wyprodukować 1,25 miliona pojazdów rocznie, a firma planuje dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych.

Chiny odnotowały również wzrost eksportu samochodów do Rosji od początku wojny na Ukrainie, gdy kraje zachodnie nałożyły sankcje handlowe na Moskwę. W ubiegłym roku chińscy producenci samochodów – w tym Geely, Chery i Great Wall – odnotowali wzrost udziału w motoryzacyjnym rynku rosyjskim po tym, gdy rywale (m.in. Volkswagen i Toyota) wycofali się z tego kraju.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA