fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny twierdzą, że stały się – wyprzedziwszy Japonię – największym na świecie eksporterem samochodów. Według oficjalnych danych w I kwartale br. wyeksportowały 1,07 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. W tym samym czasie japoński eksport pojazdów wyniósł 954 185, po wzroście o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chiński eksport napędzany jest popytem na samochody elektryczne i sprzedażą aut do Rosji. W ubiegłym roku Chiny wyprzedziły Niemcy i stały się drugim co do wielkości – po Japonii – eksporterem samochodów na świecie. Według Chińskiej Generalnej Administracji Celnej Chiny wyeksportowały w 2022 roku 3,2 miliona pojazdów, a Niemcy 2,6 miliona.

Chiny stawiają na samochody elektryczne

Zdaniem ekspertów w rozwoju chińskiego przemysłu motoryzacyjnego pomaga odchodzenie od paliw kopalnych, w odpowiedzi na co kraj przestawił się na produkcję samochodów elektrycznych.

W I kwartale tego roku chiński eksport pojazdów na nową energię (NEV), w tym samochodów elektrycznych, wzrósł o ponad 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do czołowych chińskich eksporterów pojazdów NEV należą: chińskie ramię Tesli, SAIC – właściciel marki MG, a także BYD wspierany przez amerykańskiego inwestora Warrena Buffetta.

Tesla ma ogromny zakład produkcyjny w Szanghaju, który eksportuje m.in. do Japonii i Europy. Fabryka Gigafactory Tesli jest obecnie w stanie wyprodukować 1,25 miliona pojazdów rocznie, a firma planuje dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych.

Chiny odnotowały również wzrost eksportu samochodów do Rosji od początku wojny na Ukrainie, gdy kraje zachodnie nałożyły sankcje handlowe na Moskwę. W ubiegłym roku chińscy producenci samochodów – w tym Geely, Chery i Great Wall – odnotowali wzrost udziału w motoryzacyjnym rynku rosyjskim po tym, gdy rywale (m.in. Volkswagen i Toyota) wycofali się z tego kraju.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA